Wszystkiego najlepszego
Ferie zimowe
.
Babciu i Dziadku, bardzo Was kochamy!
Za to, że jesteście. Za to, że Was mamy.
Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowe święto, bo wyjątkowi są ci, którzy je obchodzą. Dlatego w Zespole Szkół w Zręcinie to wydarzenie jest obchodzone niezwykle uroczyście.
W związku z tym 12 stycznia br. dzieci z Przedszkola oraz Oddziału Przedszkolnego zaprosiły swoje Babcie i Dziadków do Szkoły, aby w szczególny sposób wyrazić im swoją wdzięczność i podziękowanie.
Dla wspaniałych gości został przygotowany program artystyczny oraz zabawa taneczna, w czasie której, zaproszony specjalnie na to wydarzenie, zespół muzyczny umilał zebranym czas muzyką oraz zabawami.
Uroczystość rozpoczął Pan Dyrektor Paweł Przetacznik, który przywitał wszystkie Babcie i Dziadków oraz złożył życzenia z okazji ich święta.
Następnie dzieci słowami wierszy i piosenek, tańcem, laurkami oraz życzeniami podziękowały swoim bliskim za ich miłość i troskę, a także wszystko, co robią dla nich ich Babcie i Dziadkowie.
Po zakończeniu części artystycznej Pan Dyrektor zaprosił licznie zgromadzonych gości na słodki poczęstunek oraz zabawę taneczną, podczas której dzieci mogły tańczyć i bawić się wspólnie ze swoimi Dziadkami.
Był to dla wszystkich niezwykły dzień, jeden z tych, kiedy radość ze wspólnie spędzonych chwil czyni go wyjątkowym i niezapomnianym, pozostawiając w pamięci serdeczne wspomnienie.
Tekst - Anna Olszyk
Zdjęcia - Karolina Sznajder
38
Spotkanie ze znanymi sportowcami
,,Żeby innych zapalać, trzeba samemu płonąć”
W środę, 11 stycznia 2023 r. w murach naszej Szkoły gościliśmy znakomitych sportowców: Katarzynę Solińską - wielokrotną medalistkę Mistrzostw Polski w Ultra, długim dystansie, Ultra Sky running, zwyciężczynię między innymi takich zawodów jak Monte Rosa Skymarathon 2019, Transgrancanaria 2019, drugą zawodniczkę Lavaredo Ultra Trail 2022 oraz piątą na dystansie CCC podczas UTMB 2021, trzecią na dystansie Ultradololmites - Lavaredo Ultra Trail 2021, zwyciężczynię Biegu Granią Tatr 2019, pięciokrotną zwyciężczynię Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego, reprezentantkę Polski na Mistrzostwach Świata oraz Macieja Dombrowskiego - byłego zawodowego kolarza górskiego, wielokrotnego medalistę Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim MTB oraz reprezentanta Polski na Mistrzostwa Europy i Świata, zwycięzcę Pucharu Europy Centralnej w MTB w 2011 roku, zdobywcę Pucharu Polski w MTB w 2008 roku, zwycięzcę i rekordzistę Biegu Rzeźnika oraz na 100 km w Biegu 7 dolin 2020, zwycięzcę Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego 2020, także Supermaratonu Gór Stołowych 2018, oraz tryumfatora na 70 km Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich 2019, 3 zawodnika Biegu Ultra Granią Tatr, zwycięzcę UltraBies 2022 - 102 km (szerzej o sukcesach tych sportowców można poczytać na wielu społecznościowych forach i stronach internetowych).
Pochodząca z Draganowej pani Kasia (w latach 2003 – 2006 uczennica Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zręcinie), to osoba, której szkolne osiągnięcia, w biegach krótkich i średnich, są najlepsze w historii Szkoły - m.in. 3. miejsce na 300 m. podczas Indywidualnych Mistrzostw Województwa oraz pan Maciej, z urodzenia przemyślanin, spotkali się w sali sportowej naszej Szkoły z grupą blisko dwustu uczniów klas IV - VIII. Ciekawa prezentacja z licznymi zdjęciami i filmami oraz barwny przekaz obojga sportowców: o codziennym i niełatwym treningu, o zawodach, wyjazdach, sukcesach, o umiejętności łączenia aktywności fizycznej z pracą zawodową (pani Kasia jest z wykształcenia psychologiem), wreszcie o sportowej pasji, która ich połączyła w życiu prywatnym - to wszystko spotkało się z wielkim uznaniem, a tym samy aplauzem nie tylko zgromadzonych uczniów, ale również nauczycieli.
O tym, że spotkanie to było nie tylko ciekawe i interesujące, ale patrząc przez pryzmat ciągłej motywacji dzieci i młodzieży do ruchu również bardzo potrzebne, może świadczyć wiele pytań ze strony uczniów w zakresie takich tematów, jak: co daje uprawianie sportu, kto miał największy wpływ na karierę sportową, jak wygląda rozkład dnia, dieta i odżywianie, ilość snu, porażki i sukcesy, czy każdy może uprawiać sport i osiągać takie wyniki, o ryzyku kontuzji i wiele innych szczegółowych pytań, których nie sposób przytoczyć.
Z pewnością wizyta pani Kasi i pana Macieja - sportowców, którzy swoją pracę wykonują z ogromnym poświęceniem, pasją i sercem nie tylko na długo pozostanie w pamięci młodych ludzi, ale także stanie się motywacją do tego, że warto uprawiać sport.
O tym, że są już pierwsze tego efekty, niech świadczy taka oto wiadomość przekazana przez panią Kasię za pośrednictwem Messengera: „Jeszcze raz dziękuję za tak wspaniałe przyjęcie i organizację całego spotkania, oczywiście jeśli moglibyśmy jeszcze kiedyś pomóc, to proszę śmiało się kontaktować, gdyby jakaś szkoła również była zainteresowana takim spotkaniem, jesteśmy otwarci. Chcę również nadmienić, że są już pierwsze owoce dzisiejszego spotkania, oto, co napisała do mnie jedna z uczennic waszej (także i w jakieś części mojej szkoły): Dzień dobry, to dzisiejsze spotkanie z Panią bardzo mnie zainspirowało do biegania. Postawiłam sobie wyzwanie, że codziennie, zwłaszcza teraz, gdy zbliżają się zimowe ferie będę biegać. Nie ukrywam, że niemal od zawsze lubiłam biegać lecz w ostatnim czasie nieco to zaniedbałam, dlatego chcę to zmienić. Mam jeszcze dwa pytania, proszę mi przypomnieć, jakie są najlepsze dystanse dla początkujących oraz gdzie Pani chodziła do szkoły średniej, bo interesuje mnie pedagogika i psychologia. Mam nadzieję, że Pani odczyta moją wiadomość i mi odpisze.
Niech wyrazem wdzięczności ze strony naszej placówki szkolnej, będą słowa podziękowania przekazane w formie dyplomu przez Dyrektora Szkoły - Pawła Przetacznika
Pani Katarzyno i Panie Macieju:
W imieniu całej społeczności szkolnej, dziękuję za spotkanie z uczniami Zespołu Szkół w Zręcinie oraz za ukazanie tak wielu innych cennych i pożądanych wartości związanych z uprawianiem sportu, które mogą wpływać na wszechstronny i prawidłowy rozwój człowieka, zwłaszcza młodego. Życzę dalszych sukcesów w życiu osobistym, zawodowym i sportowym.
tekst: A. Przybysz
zdjęcia: K. Sznajder21
Odpłatność za obiady dla OP i klas I- VIII
Odpłatność za obiady za styczeń należy uiścić od 02- 05 stycznia 2023 r. W tytule przelewu należy wpisać imię i nazwisko dziecka, klasę oraz I, II lub I i II danie. Prosimy przekazać dokładną kwotę, bez zaokrągleń.
Na podstawie dostarczonych potwierdzeń przelewu będą wydawane bloczki na obiad:
I danie: 11 x 1,50 zł = 16,50 zł
II danie: 11 x 4,50 zł= 49,50 zł
pełny obiad: 11 x 6,00 zł= 66,00 zł
Numer konta: 97 8636 1031 2003 1503 9031 0001
Życzenia noworoczne
Życzenia
Wigilia szkolna
22 grudnia w świątecznej atmosferze cała społeczność szkolna spotkała się na sali gimnastycznej na wspólnym spotkaniu wigilijnym.
Dyrektor Paweł Przetacznik złożył wszystkim obecnym życzenia, zaś życzenia od Samorządu Uczniowskiego przekazali: Maja Keβler i Szymon Subik. Następnie, po odczytaniu fragmentu z Pisma Świętego i modlitwie poprowadzonej przez ks. proboszcza Wacława Sochę oraz przełamaniu się opłatkiem, rozpoczął się wspólny posiłek.
W odświętnie przystrojonej sali gimnastycznej, ustawione zostały wigilijne stoły, na których pojawiły się świąteczne potrawy przygotowane przez panie ze szkolnej stołówki oraz pyszne ciasteczka, wśród nich największą popularnością cieszyły się w tym roku bezy. Wraz z nauczycielami, uczniowie, w świątecznych nastrojach delektowali się przygotowanymi daniami, śpiewali kolędy i cieszyli się na nadchodzące Święta. Każdy starał się być pomocny i sympatyczny dla innych, a wypowiedziane szczerze życzenia i wiele miłych słów, jakie można było usłyszeć w tym dniu wprowadziły oczekiwaną atmosferę Świąt.
tekst: K. Sznajder
zdjęcia: M. Przewoźnik28
"Ostatnia owca"
Tuż przed Świętami, 22 grudnia podczas szkolnej wigilii uczniowie klas czwartych pod kierunkiem wychowawczyń zaprezentowali przedstawienie świąteczne. Inspiracją do scenariusza tego występu była książka niemieckiego autora Ulricha Huba pt. „Ostatnia owca”. Przedstawiony program był nieco inny niż tradycyjne jasełka, ponieważ ukazywał historię z Betlejem z nietypowej perspektywy.
Otóż, główne role odgrywały… niezbyt posłuszne owce, które pewnej nocy zauważają, że na niebie pojawiła się nowa gwiazda i świeci niezwykłym blaskiem, a to z pewnością oznajmia coś wyjątkowego. Okazuje się, że ich pasterze gdzieś zniknęli więc owce postanawiają same wyruszyć na nocną wyprawę aby sprawdzić co takiego dzieje się w Betlejem. Na swej drodze spotykają kozę, która informuje je, że tej nocy narodzi się Dziecko – Zbawiciel świata, którego nadejścia od wieków wyczekiwano. Wół, wskazuje drogę do stajenki, a zmęczony po dalekiej podróży osiołek wyjaśnia owcom, jacy to goście przybywają do ubogiej stajenki, w której narodziła się Boża Dziecina. Owce w darze dla Dzieciątka śpiewają kolędę i wracają na swoje pastwisko całkiem odmienione: zbierają zostawione przez siebie śmieci, nie kłócą się już ze sobą, i obiecują, że będą zawsze już słuchały swoich pasterzy - wiedzą, że były świadkami wyjątkowego wydarzenia i dzięki temu chcą stać się lepsze.
Być może niektóre sceny nawiązywały nieco do sytuacji szkolnych, a zachowanie owiec z początku mogło łudząco przypominać zachowania uczniów – wszelkie te podobieństwa były zamierzone. Jednak pozostaje nadzieja, że ostatecznie każda „owca” zmieni się na lepsze, bo przecież żadna z nich nie może się zagubić, … nawet ta ostatnia.
Gościnnie, z czwartoklasistami wystąpiła Kinga Krężałek, która pięknie zaśpiewała dwa utwory świąteczne. Autorką scenografii była pani Beata Kozubal, która stworzyła wyjątkowy klimat betlejemskiej nocy. Nieocenioną pomocą jak zawsze służył także sztab naszych szkolnych aniołów, dzięki którym na sali stanęły przepiękne choinki, ustrojone następnie przez uczniów. Nad stroną techniczną i nagłośnieniem czuwali uczniowie: Wojciech Polek i Szymon Przetacznik z panem Rafałem Wójtowiczem.
Na koniec, podziękowania należą się także uczniom, dla których był to pewnie pierwszy tak duży występ przed tak liczną publicznością. Sporo tekstu do nauki, gra aktorska, stroje, mnóstwo rekwizytów, masa detali do dopilnowania i odrobina tremy i pytanie czy to wszystko się uda? Myślę, że uczniowie stanęli na wysokości zadania i zrobili wszystko aby wprowadzić wszystkich w świąteczną atmosferę Bożego Narodzenia.
tekst: K. Sznajder
zdjęcia: M. Przewoźnik26
Uczta u Hobbita
"W pewnej norze ziemnej żył sobie pewien hobbit. Nie była to szkaradna, brudna, wilgotna nora, rojąca się od robaków i cuchnąca błotem... była to nora hobbita, a to znaczy: nora z wygodami." Nora wyposażana w wiele spiżarni, które były wypełnione wszelakim dobrem po brzegi, pełne smakołyków, ciastek i placków, bo dodać w tym miejscu należy, że hobbici, poza paleniem fajki i relaksowaniem się, uwielbiali jeść. W miarę możliwości jadali obiad dwa razy dziennie, a jeśli nadarzyła się jakaś okazja do świętowania i ucztowania, byli niemalże wniebowzięci.
Dokładnie dzisiaj, 21 grudnia 2022 roku, zgodnie ze staroelficką przepowiednią w sali nr 11 pojawiło się tajemne przejście do Hobbitonu, a tu nieopodal Pagórka w Bag End miała miejsce wielka uczta połączona z podsumowaniem lektury Tolkiena "Hobbit czyli tam i z powrotem". Przybyły przepiękne elfy leśne wraz ze swym przywódcą Elrondem, który zasiadł w towarzystwie kruka Roaka i długo o czymś rozprawiał półgłosem, przegryzając koreczki z kabanosami.
Drugą grupę zaproszonych gości stanowiły krasnoludy - skore do przekąsek, sałatki leśnej, soków owocowych i kompotów. Dochodziło podczas uczty do sprzeczek podczas gaszenia zapalonych świec, które wykorzystywano do podpalania kawałeczków drewienek, którymi następnie pisano magiczne znaki - runy na papierowych talerzykach. Pojawiły się też magiczne pierścienie, miecze, łuki, a nawet sztylet z rogu jelenia. Nie zabrakło też hobbitów i gospodarza - samego Bilbo Bagginsa, który dzisiaj odświętnie ubrany w bordowy surdut chętnie częstował zaproszonych gości, samodzielnie przygotowanymi przysmakami uraczył też naszych nauczycieli i kolegów z innych klas.
W czasie uczty rozwiązywaliśmy zagadki i quizy, słuchaliśmy jak Tolkien recytuje wiersz w języku elfickim, zaznaczaliśmy trasę wędrówki Bilbo i krasnoludów na mapie Śródziemia, słuchaliśmy utworu Edda Sheeran'a "I see fire" i ścieżek dźwiękowych z adaptacji filmowej lektury. Uczta przebiegała w spokoju (nie wspomnę tu o incydencie z mieczami w roli głównej), w miłej przedświątecznej atmosferze. Ze stołu szybko znikały ciasteczka, babeczki, pączki krakersy i biszkopty moczone we wrzosowym miodzie, a także owoce, orzechy i pyszne paluszki. Wszystko smakowało wybornie, a w klasie panował tajemniczy półmrok i tylko blask świec rozjaśniał najbliższe otoczenie, bo tylko wtedy można dużo wyraźniej dostrzec to, co jest wyświetlane na tablicy interaktywnej. Mam nadzieję, że jeśli znalazł się jeszcze ktoś, kto nie doczytał lektury do końca, szybko to zrobi zachęcony dzisiejszymi przeżyciami.
Wszystko to dzialo się w klasie 6B pod kierunkiem wychowawczyni. Dumna jestem też, że moi uczniowie wcielili się tylko w pozytywne postacie, a przecież w książce aż roi się od szkaradnych goblinów, trolli, jest Gollum i smok. Szkoda tylko, że zabrakło Gandalfa, pewnie nabawił się kataru przy zmianie pogody.
Małgorzata Przewoźnik
7
STOP AGRESJI I PRZEMOCY!
W dniach 12 i 14 grudnia 2022 r. uczniowie klas III – VIII naszej Szkoły uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych. Omawiana tematyka to „Przemoc rówieśnicza i agresja słowna” oraz „Profilaktyka korzystania z urządzeń mobilnych”.
Warsztaty przeprowadził pan Jakub Mac, psycholog z Centrum Rozwiązywania Problemów Społecznych w Warszawie.
Zajęcia zostały zorganizowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chorkówce, który realizuje Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022 – 2025.
Lucyna Kochan
Bezpieczny na drodze
8 grudnia 2022 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie klas I - VI z przedstawicielem Komendy Miejskiej Policji w Krośnie, który przeprowadził pogadankę na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także jak prawidłowo korzystać z przejścia dla pieszych. Spotkanie realizowane było w ramach projektu pn.: „Modernizacja przejść dla pieszych na terenie Powiatu Krośnieńskiego”. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał opaskę odblaskową i odblaskowy brelok.
W drugiej części spotkania odbyło się rozdanie nagród w konkursie plastycznym pod tytułem „Bezpieczny na drodze” o tematyce związanej z poprawą bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.
Nagrody i wyróżnienia otrzymało 18 uczniów.B. Kozubal
VII Mikołajkowy Turniej Piłkarski
Sport kształtuje ciało, rzeźbi umysł, rozwija ducha
8 grudnia br. w sali sportowej naszej Szkoły został rozegrany VII Mikołajkowy Turniej w Halowej Piłce Nożnej Uczniów Szkół Podstawowych Gminy Chorkówka o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Zręcinie.
50 młodych zawodników reprezentujących 8 zespołów z 6 placówek szkolnych, tj. Bóbrki, Kobylan, Kopytowej, Świerzowej Polskiej, Chorkówki, Zręcina (z tych dwóch ostatnich miejscowości po 2. zespoły), 16 rozegranych spotkań, wiele pozytywnych emocji, zacięta i wyrównana rywalizacja, zawłaszcza w fazie finałowej, czego dowodem jest wynik 3:1 w meczu o 3. miejsce oraz 2:1 w spotkaniu decydującym o zwycięstwie w całym turnieju.
Oprócz rywalizacji sportowej, która przebiegała w duchu zasady fair play, w klimacie wzajemnej życzliwości i radości, trzeba także zauważyć to, że organizatorzy zaskarbili sobie uznanie wśród uczestników i ich opiekunów w myśl powiedzenia "przez żołądek do serca", bowiem dla każdego ucznia został przygotowany posiłek w postaci bułki z wędliną, gofra, naturalnego serka oraz szklanki kompotu. W tym miejscu słowa podziękowania należą się Paniom pracującym w szkolnej kuchni oraz Paniom dbającym o czystość i porządek w szkole. Oczywiście nie byłoby takiego poczęstunku, gdyby nie troska dyrektora ZS w Zręcinie - Pana Pawła Przetacznika. Pan dyrektor był obecny nie tylko podczas otwarcia i zamknięcia zawodów, ale pojawiał się często w czasie prawie sześciogodzinnych zmagań sportowych.
Na rozpoczęcie Pan Dyrektor powiedział m.in.: "Cieszę się z tak licznej grupy drużyn. Wszyscy, którzy przystępujecie do rywalizacji, już jesteście zwycięzcami". Z kolei, wręczając puchary dla trzech najlepszych drużyn, najlepszego bramkarza, a także króla strzelców i najlepszej zawodniczki (w drużynie mogły grać dziewczęta), podziękował wszystkim za udział, wyraził także przekonanie, że za rok odbędzie się kolejna edycja tych zawodów. Z ust dyrektora popłynęły też życzenia świąteczno-noworoczne.
Ostateczna klasyfikacja przedstawia się następująco:
1. miejsce - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kopytowej
2. miejsce - II drużyna Zespołu Szkół w Zręcinie
3. miejsce - I drużyna Zespołu Szkół w Zręcinie
4. miejsce - Zespół Szkół w Świerzowej Polskiej
5. miejsce wspólnie zajęły następujące szkoły: Szkoła Podstawowa im. I. Łukasiewicza w Bóbrce, I i II drużyna Zespołu Szkół w Chorkówce oraz Szkoła Podstawowa im. ks. Stanisława Kołodzieja w Kobylanach.
Puchar dla najlepszego strzelca trafił w ręce Łukasza Wierdaka ze Świerzowej Polskiej, który łącznie zdobył 9 bramek. Najlepszym bramkarzem okazał się Kamil Gronkiewicz z Kopytowej, a za najlepszą zawodniczkę uznana została Kinga Leś z Bóbrki.
W II zespole ze Zręcina grali: Kacper Adamik, Olwier Adamik, Norbert Ciuba, Wojciech Czech, Bartosz Godzisz, Natan Sabat, Mikołaj Szpyla. Z kolei I drużynę tworzyli: Wiktor Cieplik, Oliwier Feruś, Tymoteusz Gromek, Jakub Jastrząb, Hubert Jaskółka, Tomasz Subik i Julia Łopatkiewicz.
W przerwie rozgrywek dwie uczennice naszej szkoły, Iga Wawrzecka i Maja Wojtaszko, dały piękny pokaz swoich zwinnościowo-akrobatycznych umiejętności, za który otrzymały gromkie brawa.
Zawody zorganizowali nauczyciele wychowania fizycznego z Zespołu Szkół w Zręcinie. Składamy serdeczne podziękowanie uczniom i ich opiekunom oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji tegoż piłkarskiego turnieju. Do zobaczenia już za rok.
tekst: A. Przybysz
zdjęcia: R. Wójtowicz10
Jak poznać coś, czego nie widać?
Uczniowie klas V na lekcjach biologii poznawali skomplikowaną budowę komórek. Trudno je dostrzec bez posiadania odpowiedniego sprzętu, czyli mikroskopu. Wykonali więc modele komórek, z których zbudowane są rośliny, zwierzęta, bakterie i grzyby. Zrobili je z różnych materiałów, którym dali „drugie życie”: tektury, papieru, resztek filcu, nici itp.
Najbardziej eko – komórkę wykonała Maja Serwińska. Wszystkie jej elementy są jadalne i biodegradowalne. Jądro to czerwony burak, mitochondria – orzechy włoskie, cytozol – galaretka, błona komórkowa – dynia, a wakuole – jej pestki.
Pestką okazały się też trudne nazwy, które uczniowie poznali i utrwalili w przyjemny sposób. Jak widać, uczyć można się na wiele sposobów, najlepiej przez zabawę.
tekst i zdjęcia: D. Prętnik
15
A jednak dotarł! Tradycyjnie 6 XII. Prawdziwy ...
- 49
Konkurs fotograficzny dla czwartoklasistów rozstrzygnięty
“W naturze nic nie jest idealne i wszystko jest idealne. Drzewa można skręcać, wyginać w dziwny sposób, ale nadal wyglądają pięknie”
Alice Walker
Konkurs fotograficzny dla uczniów klas czwartych dobiegł końca. Komu najlepiej udało się uchwycić urok jesieni? O tym zadecydowało jury konkursowe. Rozstrzygnięcie i ogłoszenie wyników nastąpiło 6 grudnia, przy okazji mikołajkowego święta.
I miejsce – Fabian Barnaś - kl.4B
II miejsce – Wiktoria Rak - kl. 4AIII miejsce – Krystian Rychel - kl. 4B
Wyróżnienia:
Szymon Kulasik - kl. 4B
Oliwier Feruś - kl. 4B
Zuzanna Kuchta - kl. 4A
Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali drobne nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy, którzy opublikowali swoje fotografie na konkursowej stronie w aplikacji Padlet otrzymali słodkie upominki.
Uczniowie klas czwartych wykonywali zdjęcia podczas wycieczek przyrodniczych, które odbyły się w ostatnich dniach października. Jesienne wędrowanie pozwoliło im doświadczyć bogactwa przyrody wszystkimi zmysłami. Strzeliste drzewa, aksamitne mchy, gra świateł i kolorów, powiew wiatru, szorstkość liści wiązu i gładkość liści buka, zapach grzybów… Las to taka czarodziejska kraina, w której opowieści wymyślają się same.
Przewodnikiem na ścieżce przyrodniczej w okolicach Iwonicza - Zdroju był pan Artur Zator, leśniczy z Nadleśnictwa Dukla. Jak na prawdziwe zajęcia w terenie przystało, uczniowie rozpoznawali drzewa, krzewy i grzyby, określali wiek sędziwych lip i dębów, pracowali z mapą i kompasem, poszukiwali śladów bytności zwierząt.
Dużym wyzwaniem, związanym z wysiłkiem fizycznym było wejście na szczyt Góry Przedziwnej oraz Góry Żabiej, z której rozciąga się niesamowity widok na Górę Cergowa i okolice.
Obcowania z naturą nie zastąpi nawet najlepsza książka czy film przyrodniczy, dlatego już dziś planujemy kolejne wyprawy turystyczne.
tekst: E. Drożdżal
zdjęcia: E. Drożdżal, K. Sznajder, J. Brzozowska-Kuchta14
Zabawa andrzejkowa
Zabawa andrzejkowa odbyła się w naszej Szkole zgodnie z obowiązującą tradycją w wieczór poprzedzający imieniny Andrzeja. "Andrzeju, Andrzeju dziewcząt dobrodzieju wolę swoją okaż, najmilszego pokaż" - takich słów używały nasze prababki, prosząc św. Andrzeja o ukazanie tej bliższej i dalszej przyszłości, w szczególności o informacje dotyczące spraw sercowych i pokazanie przyszłego małżonka.
My, kultywując nasze słowiańskie tradycje, też korzystamy z wróżb i przepowiedni, ale traktujemy to jako zabawę i dobrą rozrywkę, odskocznię od dnia codziennego. Nasze szkolne wróżki pojawiły się tego dnia już wczesnym rankiem i przepowiadały przyszłość korzystając z magicznych kul, horoskopów, kart do gry i innych gadżetów popularnych wśród czarodziejek. Każdy zainteresowany mógł się dowiedzieć m.in. jaki zawód będzie wykonywał w przyszłości oraz jakie imię będzie nosił jego przyszły małżonek czy małżonka.
Młodsze dzieci traktowały przepowiednie niezwykle poważnie, starsi uczniowie reagowali salwami głośnego śmiechu. Szkolne wróżbitki miały pełne ręce roboty, później udały się z wszystkimi na zabawę andrzejkową, by wytańczyć się przy głośnych dźwiękach popularnych przebojów muzycznych.
Nasz Samorząd Uczniowski serwował gofry z bitą śmietaną i owocami, zapiekanki oraz pizzę prosto z pieca, które cieszyły się dużą popularnością wśród wszystkich. "Katarzynki" i "Andrzejki" za nami, teraz oczekiwanie na przyjazd św. Mikołaja ze swoim zaprzęgiem reniferów, miejmy nadzieję, że Święty poradzi sobie pomimo braku śniegu.
tekst: M. Przewoźnik
23
XVIII Rajd andrzejkowy
Rajd Andrzejkowy odbył się 25 listopada w pięknej scenerii zimowej. Nasza wędrówka rozpoczęła się na rynku w Iwoniczu Zdroju, następnie wyruszyliśmy szlakiem w kierunku na Przymiarki. Stąd, we mgle i wśród ośnieżonych drzew udaliśmy się do Bałucianki, gdzie podziwialiśmy odremontowaną cerkiew.
Po przebyciu kilkukilometrowej trasy dotarliśmy na ognisko, gdzie czekała na nas niespodzianka: lanie wosku. Każdy z uczestników rajdu mógł sobie powróżyć, a przyznać należy, że wróżby cieszyły się dużym zainteresowaniem. Jak zwykle upiekliśmy kiełbaski przy ognisku, a następnie czterech uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursach.
Pod koniec rajdu zostały rozdane nagrody z poprzednich wypadów oraz dyplomy i pamiątki dla szkół za udział w Rajdzie Andrzejkowym. Nasza tegoroczna przygoda rajdowa dobiegła końca. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
G. Sobczyńska-Paluch
4
Witajcie w Soplicowie
Kolejny event odbył się w naszej szkole w piątek, 25 listopada, a było to wydarzenie zaiste bardzo ważne, bo zawitali wszyscy bywalcy Soplicowa oraz zaproszeni goście. Pan Tadeusz, Zosia i Telimena gościli staropolskim obyczajem, a jadła było dostatek. Stoły wprost uginały się pod ciężarem mięs i pasztetów, ryb przeróżnych, chleba prosto z pieca okraszonego smalcem ze skwarkami, przyozdobionego ogórkiem kiszonym, zupy i barszcze dymiły z waz, nie zabrakło też znakomitych trunków, a na deser ciasta i pierniki wszelkiej maści, orzeszków i grzybków całe stosy. Aromat kawy z kawiarki i mocnej herbaty z imbryka stawiały wszystkich na równe nogi już przed wypiciem.
Jednak zanim wszyscy mogli na własne oczy zobaczyć te wspaniałości, rozległ się w szkole podczas lekcji dźwięk rogu - to Wojski dawał znać, że polowanie dobiega końca i pora wracać doma. Protazy i Gerwazy jak zwykle spierali się w drodze powrotnej i dopiero dźwięki cymbałów Jankiela ich uciszyły. Wystrojone panny zasiadły za stołami, bacząc i z uwagą odczytując napisy na karteczkach, aby też miejsca nie pomylić i nie nabawić się wstydu, że są nieczytate i niewykształcone należycie w paryskich szkołach.
Po zaspokojeniu pierwszego głodu, mowę wygłosił ksiądz Robak, następnie dało się słyszeć coraz głośniejsze dźwięki muzyki - to polonez, trzeba było zacząć zabawę, panowie prosili panie do tańca. Zabawom, ucztowaniu i rozmowom nie było końca, czasem dochodziło też do potyczek wręcz, a wszystko za sprawą Adama Mickiewicza i Pani Renaty Młodzińskiej, która się w jego postać wcieliła, surdut przyodziała i białym piórem wymachiwała, aby przekonać ósmoklasistów, że "Pana Tadeusza" można polubić, a uwierzcie mi, nie musiała dwa razy powtarzać.
Gra na rogu, koncert Jankiela i polonez to nie wymysł mojej wyobraźni - wydarzenia te miały miejsce w naszej szkole, cała reszta również.
tekst: M. Przewoźnik
zdjęcia: K. Sznajder23
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Archiwum Aktualności