Ostatnie dni września i pierwszy dzień października na długo zapiszą się w pamięci społeczności Zespołu Szkół w Zręcinie, ale i mieszkańców naszej miejscowości. W tych dniach świętowaliśmy bowiem 150. Rocznicę Fundacji Szkoły w Zręcinie.
Obchody rozpoczęły się w piątek, 27 września. O 8.30 odświętnie ubrani uczniowie wszystkich klas oraz nauczyciele udali się na zręciński cmentarz, by złożyć kwiaty i zapalić znicze w kaplicy Klobassów. Następnie przeszli do pobliskiego kościoła, gdzie uczcili pamięć Karola Klobassy-Zrenckiego, fundatora Szkoły, składając wiązankę pod poświęconym mu epitafium.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy budynku dawnej szkoły, a Pan Dyrektor krótko przypomniał jej dzieje. Kulminacyjnym momentem tego dnia było zasadzenie dębu, któremu nadano imię „Karol”, na cześć dobroczyńcy, odśpiewanie, po raz pierwszy, nowego Hymnu Szkoły oraz zamurowanie kapsuły czasu, w której umieszczono pamiątki związane z obchodzonym jubileuszem. Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna, po czym cała społeczność szkolna spotkała się na uroczystym obiedzie.
Obchody rocznicowe uświetnił Jubileuszowy Koncert Muzyki Organowej i Kameralnej, który odbył się w niedzielę, 29 września, w kościele parafialnym. Przed zgromadzoną licznie publicznością wystąpili młodzi artyści – uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Krośnie oraz pan Mateusz Gałuszka – nauczyciel tejże szkoły, znany z licznych działań na rzecz środowiska muzycznego na rodzinnym Podkarpaciu.
Wśród wykonawców był też Szymon Przetacznik – nasz ósmoklasista, a jednocześnie absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Krośnie. W programie znalazły się utwory wybitnych kompozytorów, m.in. J. S. Bacha, A. Vivaldiego, G. F. Haendla oraz pieśni w interpretacji Chóru Mieszanego Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Krośnie pod dyrekcją pani Renaty Zajdel. Koncert dostarczył słuchaczom niecodziennych muzycznych doznań.
Poniedziałek, 30 września, był Dniem Otwartym Szkoły. W murach budynku szkolnego przygotowano różnorodne wystawy, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Odwiedzający mogli zobaczyć dawne pomoce dydaktyczne i sprzęty szkolne, przejrzeć archiwalne fotografie, kroniki, katalogi, metryki, dzienniki oraz inne dokumenty szkolne.
Szczególne wrażenie robiła ekspozycja apteki, stylizowana na wzór tej, w której pracował Ignacy Łukasiewicz – pionier światowego przemysłu naftowego.
Można było oglądnąć film nagrany z okazji jubileuszu, wziąć udział w eksperymentach przeprowadzanych z wykorzystaniem wirtualnego laboratorium Empiriusz oraz w doświadczeniach prezentowanych przez Klub Ekologa i Koło Naukowe Być jak Ignacy.
Dzień Otwarty Szkoły był też okazją do zaprezentowania działających w szkole pracowni – ceramicznej, rękodzieła artystycznego, gastronomicznej i krawieckiej, których wytwory budziły zachwyt naszych gości.
Można było również zatrzymać się w kąciku kawowym i zakupić pamiątki specjalnie przygotowane z okazji jubileuszu: długopisy, notatniki, widokówki, magnesy oraz Strofy pamięcią natchnione – tomik zawierający wybór tekstów napisanych przez uczniów jako propozycje Hymnu Szkoły. Z możliwości odwiedzenia naszej Szkoły skorzystało wielu mieszkańców Zręcina i okolicznych miejscowości. Byli to absolwenci, emerytowani nauczyciele i pracownicy oraz sympatycy naszej Szkoły. Przeglądanie fotografii i czytanie wpisów w szkolnych dokumentach dostarczyło im wielu wzruszeń i radości, a nam satysfakcji, że choć na chwilę udało się cofnąć czas.
Najważniejsze uroczystości jubileuszowe miały miejsce 1 października 2024 roku, dokładnie 150 lat od otwarcia zręcińskiej Szkoły. Rozpoczęły się od przemarszu społeczności szkolnej i zaproszonych gości, w asyście Orkiestry Dętej Gminy Miejsce Piastowe oraz pocztów sztandarowych szkół z terenu gminy Chorkówka, na miejscowy cmentarz i złożenia kwiatów w kaplicy Klobassów. Następnie miała miejsce uroczysta Msza Święta, której przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Stanisław Jamrozek.
Dalsza część rocznicowych uroczystości odbywała się w budynku Zespołu Szkół w Zręcinie. Najpierw odsłonięto tablicę pamiątkową. Aktu tego dokonali kolejno: pani Maria Bodaszewska – emerytowana nauczycielka i dyrektorka zręcińskiej Szkoły, absolwenci - pani prof. dr hab. Bogumiła Szopa i pan prof. dr hab. Adam Korzeniowski, pani Magdalena Kilar – praprawnuczka Karola Klobassy, a jednocześnie absolwentka naszej Szkoły oraz Lena Dobrzańska – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego.
Po odśpiewaniu Hymnu Szkoły głos zabrał pan Paweł Przetacznik, Dyrektor Szkoły. Jego wystąpienie stało się sposobnością do przypomnienia historii Szkoły w Zręcinie oraz wyrażenia uznania i wdzięczności wszystkim, którzy przez lata tworzyli tę Szkołę, dbali o jej rozwój i wspierali jej działalność. Kolejnym punktem programu była część artystyczna, w trakcie której m.in. odczytano fragmenty wspomnień dawnych nauczycieli i uczniów, a chór szkolny zachwycił swoim śpiewem.
Następnie pamiątkowymi medalami uhonorowano obecnych na uroczystości byłych dyrektorów Szkoły Podstawowej w Zręcinie, osoby reprezentujące urzędy nadzorujące działalność Szkoły, przedstawicieli absolwentów oraz rodziny fundatora. Z kolei głos zabrali zaproszeni goście. W swoich przemówieniach gratulowali naszej Szkole tak pięknego jubileuszu i życzyli sukcesów w pracy nad kształtowaniem serc i umysłów młodych pokoleń.
Po zakończeniu części oficjalnej można było jeszcze zwiedzić szkolne pomieszczenia oraz dokonać wpisu w Księdze Pamiątkowej. Był też czas na spotkania po latach, rozmowy, wspomnienia…
Obchody 150. Rocznicy Fundacji Szkoły zgromadziły wielu gości, a wśród nich byli:
- Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Stanisław Jamrozek,
- Pan Wiesław Buż - I Wicewojewoda Podkarpacki,
- Pani Monika Subik - Dyrektor - Etatowy Członek Zarządu Powiatu Krośnieńskiego,
- Pani Iwona Jurczyk – Dyrektor Delegatury w Krośnie Podkarpackiego Kuratorium Oświaty,
- Pan Grzegorz Węgrzynowski - Wójt Gminy Chorkówka,
- Panowie Jerzy Szczur i Wojciech Żurkiewicz - Radni Gminy Chorkówka,
- Pan Tomasz Tłuściak – Zastępca Wójta Gminy Chorkówka,
- Pani Wioletta Klimek - Sekretarz Gminy Chorkówka,
- Pani Małgorzata Wierdak - Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu,
- Pan Bogusław Pacek – Kierownik ds. Bibliotek,
- pracownicy Centrum Usług Oświatowych,
- Pan Ryszard Prętnik - Sołtys Sołectwa Zręcin,
- Państwo Urszula i Roman Dołżyccy, Pani Magdalena Kilar, Pan Mirosław Panek - potomkowie Karola Klobassy-Zrenckiego,
- byli dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy naszej Szkoły,
- absolwenci naszej Szkoły, Pani prof. dr hab. Bogumiła Szopa z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Pan prof. dr hab. Adam Korzeniowski z Akademii Muzycznej w Krakowie,
- dyrektorzy szkół i placówek z terenu gminy Chorkówka,
- przedstawiciele organizacji działających na terenie Zręcina.
Jubileusz był dla nas znakomitą okazją, aby w natłoku codziennych spraw i obowiązków choć na chwilę zastanowić się nad tym, co pozostawiliśmy za sobą, co już osiągnęliśmy i co jeszcze zostało do osiągnięcia. Były to dni pełne radości, wspomnień, wzruszeń i dumy z przeszłości Szkoły, która przez 150 lat kształciła i wychowywała kolejne pokolenia mieszkańców Zręcina.
Dziękujemy wszystkim, którzy swoją obecnością przyczynili się do uświetnienia naszej uroczystości. Dziękujemy za szczere życzenia, upominki i wyrazy sympatii. Cieszymy się, że tak wiele osób pamięta o naszej Szkole i chętnie do niej wraca nie tylko we wspomnieniach.
Tekst: Joanna Brzozowska-Kuchta, Beata Bodaszewska
Zdjęcia: Małgorzata Przewoźnik, Karolina Sznajder