Początek maja to w Polsce czas wyjątkowy – trzy dni świąteczne. Warto więc przypomnieć, co właściwie świętujemy.
1 maja - Międzynarodowe Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy
Święto to zostało ustanowione w 1889 r. i miało upamiętniać masakrę robotników, do której doszło w 1886 r. w Chicago w Stanach Zjednoczonych podczas demonstracji przeciw złym warunkom pracy, a w szczególności przeciw zbyt długiemu czasowi pracy. W Polsce pierwsze obchody Święta Pracy miały miejsce już w 1890 r. Po II wojnie światowej święto obchodzono bardzo hucznie. Organizowano różnego rodzaju pochody, wiece i spotkania. Uczestnictwo w nich było nierzadko wymuszane przez szkoły czy zakłady pracy. Po 1989 r. obchody Święta stały się mniej popularne, jednak dzień 1 maja pozostał dniem wolnym od pracy.
1 maja 2025 r. obchodzimy też 21. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
To święto obchodzimy od 2004 roku. Podkreśla ono znaczenie naszych narodowych symboli, wspólnoty historycznej i kulturowej. Dlaczego 2 maja? Tego dnia w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa oraz na Reichstagu w Berlinie.
W latach Polski Ludowej właśnie 2 maja zdejmowano po Święcie Pracy flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.
2 maja, poza Dniem Flagi, obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja
To święto upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 maja. Była to pierwsza w Polsce i w Europie, a druga na świecie, po amerykańskiej, ustawa zasadnicza. Rocznicę jej uchwalenia obchodzili uroczyście polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym stał się 3 maja w okresie międzywojennym. Jednak po II wojnie światowej, czyli po 1945 roku, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tej rocznicy. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej zdecydował, by przywrócić dzień 3 maja jako święto państwowe. W roku 2007 po raz pierwszy Święto Konstytucji 3 Maja obchodzono na Litwie.
30 kwietnia społeczność naszej Szkoły uczciła majowe święta, spotykając się na uroczystej akademii przygotowanej przez siódmoklasistów pod opieką pani Anny Gac-Dobrowolskiej. Rangę uroczystości podkreślały galowe stroje naszych uczniów oraz dekoracja w biało-czerwonych barwach wykonana przez panie Annę Olszyk i Annę Gac-Dobrowolską. Uczestnicy spotkania poznali genezę i historię majowych świąt, wysłuchali pieśni patriotycznych w wykonaniu piątoklasistki Kamili Gruszczyńskiej i siódmoklasistki Kingi Krężałek. Nie zabrakło też wspólnego śpiewu. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu Szkoły przy akompaniamencie ósmoklasisty Szymona Przetacznika, a na koniec wybrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”.
Spotkanie całej społeczności szkolnej stało się też okazją do wręczenia nagród i dyplomów laureatom Gminnego Konkursu Twórczości Wielkanocnej, którym serdecznie gratulujemy.
Tekst: Beata Bodaszewska
Zdjęcia: Małgorzata Przewoźnik