• Błażej laureatem etapu centralnego „Losów żołnierza...”

          •  

            Od 9 do 11 czerwca 2022 roku w Warszawie odbywał się etap centralny Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia”. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział ponad dziewięć tysięcy uczniów szkół podstawowych z terenu całej Polski. Do finału zakwalifikowało się 70 zwycięzców eliminacji wojewódzkich. Wśród nich znalazł się również uczeń naszej Szkoły – Błażej Kuchta z klasy VIII a.

            Uczestnicy etapu ogólnopolskiego w czwartek i w piątek rozwiązywali testy oraz korzystali z atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Wzięli także udział w uroczystości złożenia kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

             

            W sobotę, 11 czerwca, w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odbyła się uroczysta gala finałowa, podczas której laureatom etapu ogólnopolskiego wręczono dyplomy, medale oraz nagrody rzeczowe. Finaliści otrzymali również pamiątkowe medale od Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari i wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru z LXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Warszawie.

             

            Błażej na każdym z czterech etapów konkursu (szkolnym, rejonowym, wojewódzkim, centralnym) wykazał się nie tylko imponującą wiedzą z zakresu dziejów szesnasto- i siedemnastowiecznej Polski oraz historii wojskowości, ale również zdolnością kreatywno-krytycznego myślenia i umiejętnością sprawnej pracy z mapą, planem czy tekstem źródłowym. Zadania konkursowe wymagały m.in. znajomości różnych rodzajów broni, formacji wojskowych, sylwetek dowódców, malarstwa batalistycznego i portretowego, geografii militarnej, architektury obronnej, obiektów historycznych i eksponatów muzealnych oraz literatury i filmów związanych z tematyką konkursu.

            Na koniec warto dodać, że Ogólnopolski Konkurs Historyczny im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” to jeden z ważniejszych konkursów historycznych, w których mogą wziąć udział uczniowie szkoły podstawowej. Jest on organizowany przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty w porozumieniu z pozostałymi Kuratorami Oświaty. Przedsięwzięciu patronują MON i MEN.

             

            Błażeju, serdecznie Ci gratulujemy i życzymy wielu wspaniałych sukcesów w nowej szkole.

            Mamy jednak nadzieję, że o swojej podstawówce też będziesz pamiętał i wrócisz do niej czasem, choćby wspomnieniami.

             

            Beata Bodaszewska

             

          • Gala IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Do Hymnu!

          • We wtorek, 14 czerwca, niemal stuosobowa reprezentacja naszej Szkoły udała się w podróż do Warszawy, aby wziąć udział w uroczystej gali wręczenia nagród w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Do Hymnu!”. Konkurs organizowany był przez Narodowe Centrum Kultury z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Patronat nad nim objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

             

            Nasi uczniowie, jako laureaci I miejsca, pod dyrekcją Pani Agaty Samborowskiej-Zajdel, zaprezentowali repertuar konkursowy. Wysłuchali też opinii i wrażeń członków jury podsumowujących przesłuchania w tegorocznej edycji, oklaskiwali wyróżnionych i nagrodzonych. Na koniec z rąk Dyrektora Narodowego Centrum Kultury, prof. Rafała Wiśniewskiego, odebrali dyplomy i główną nagrodę w kwocie 20 tysięcy złotych. Informacja o zajęciu I miejsca była dla nas niemałym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę fakt, iż w konkursie uczestniczyło niemal 24 tysiące uczniów ze 174 szkół w całej Polsce. Tym bardziej czujemy się zaszczyceni i szczęśliwi, że zaangażowanie i wysiłek naszych uczniów został zauważony i doceniony przez znamienite grono jurorów.

             

            Na zakończenie gali Dyrektor Szkoły, Paweł Przetacznik, na ręce Dyrektora Narodowego Centrum Kultury oraz prof. Krzysztofa Kozłowskiego, ogólnopolskiego koordynatora i pomysłodawcy konkursu, przekazał podziękowania oraz pamiątkowe albumy ukazujące walory Zręcina i gminy Chorkówka, a także lampy naftowe, nieodłącznie związane z postacią Ignacego Łukasiewicza.

             

            Po poczęstunku nasi uczniowie wraz z opiekunami udali się na popołudniowy spacer po warszawskim Starym Mieście. Dzieci miały okazję zobaczyć Belweder, plac Zamkowy, Syrenkę warszawską, pomnik Małego Powstańca, plac Józefa Piłsudskiego, ciekawe Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek oraz odpocząć w ogrodach Zamku Królewskiego po długiej podróży i intensywnym, pełnym wrażeń dniu.

            tekst: K. Sznajder
            zdjęcia: K. Sznajder, P. Przetacznik

          • Orły edukacji wczesnoszkolnej

          • 37 uczniów klas I - III z naszej Szkoły wzięło udział w sesji jesiennej Ogólnopolskiego Konkursu „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej”. Uczestnicy rozwiązywali zadania konkursowe z poszczególnych edukacji o różnym stopniu trudności. Wykazali się dużą wiedzą i uzyskali wysokie wyniki. Cieszymy się, że kilkunastu z nich znalazło zaszczytne miejsce wśród laureatów konkursu i otrzymało Dyplomy Laureata.

            Laureaci:

            Klasy I – Dominik Cieślik, Mikołaj Łopatkiewicz, Mieszko Niedzielski, Helena Jankowicz

            Klasy II – Mirosław Muszyński, Alan Kmon

            Klasy III – Zuzanna Kuchta, Wiktoria Rak, Antoni Miśkowicz, Krystian Rychel,  Krystian Winiarski, Hanna Litwin, Aleksandra Przetacznik, Szymon Kulasik, Maja Pudło

            Pozostali uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni Dyplomami Uznania, a nasza Szkoła otrzymała Certyfikat.

            Gratulujemy wszystkim naszym małym „Orłom”, którzy podjęli wyzwanie konkursowe. Dziękujemy za ich zaangażowanie i wysiłek. Mamy nadzieję, że zainteresują się również kolejną edycją Ogólnopolskiego Konkursu „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej” w przyszłym roku.

            Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej

          • Spławikowe Mistrzostwa Koła nr 1 w Krośnie

          • 5 czerwca 2022 r. na łowisku Ujazd odbyły się Spławikowe Mistrzostwa Koła nr 1 w Krośnie, którego członkami są uczniowie naszej szkółki.

            I miejsce w kategorii młodzież zajął Kacper Adamik, II miejsce - Oliwier Adamik.

            P. Brzeziński

          • Puchar Prezydenta Miasta Krosna

          •  

            Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Krośnie wspólnie z Kołem Krosno Miasto 1 oraz Kołem Balaton zorganizował 1 czerwca 2022 r. Spławikowe Zawody Wędkarskie dla uczniów szkół podstawowych pod nazwą XXIX Wędkarski Turniej Szkół o Puchar Prezydenta Miasta Krosna. W zawodach uczestniczyły trzyosobowe drużyny szkół podstawowych w klasyfikacji indywidualnej i zespołowej.

            Nasza szkółka wystawiła dwie drużyny. Pierwsza drużyna w składzie: Dawid Krygowski, Szymon Subik i Emil Godzisz w klasyfikacji drużynowej zajęła pierwsze miejsce. Druga drużyna w składzie: Wiktor Cieplik, Oskar Wawrzecki i Diana Zajchowska zajęła miejsce drugie.

            Indywidualnie:

            1 miejsce - Szymon Subik

            4 miejsce - Oskar Wawrzecki

            5 miejsce - Emil Godzisz

            6 miejsce - Dawid Krygowski

            7 miejsce - Wiktor Cieplik

            13 miejsce - Diana Zajchowska

            Na uwagę zasługuje występ w klasyfikacji indywidualnej ucznia klasy IB Dominika Cieślika, który był najmłodszym uczestnikiem zawodów. Dominik zajął 17 miejsce, ale pokazał się z bardzo dobrej strony.

            Zwycięskie drużyny otrzymały dla swoich szkół dyplomy i puchary, zwycięzcy - dyplomy i bardzo wartościowe nagrody rzeczowe.

            P. Brzeziński

          • Trening spławikowy na łowisku Glinianka

          • W czwartek, 26 maja odbył się trening szkółki wędkarskiej Zespołu Szkół w Zręcinie. To ostatni trening przed zawodami o Puchar Prezydenta Miasta Krosna. Po raz pierwszy w historii naszej szkółki, która jest kontynuacją szkółki Gimnazjum w Zręcinie, w treningu wzięła udział dziewczyna, uczennica klasy VII B - Diana Zajchowska. Największą rybę tego dnia - jesiotra, złowił Wiktor Cieplik.

            1 czerwca na łowisku Glinianka w Turaszówce wystartują dwie nasze drużyny w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej.

            P. Brzeziński

          • Finałowe Wojewódzkie Zawody w Trójboju Lekkoatletycznym w Kolbuszowej

          • W życie i działalność człowieka, również i tą sportową wpisane są sukcesy i porażki, najważniejsze jest, aby jedne i drugie, dawały motywację do pracy.

             

            8 czerwca br. na stadionie sportowym w Kolbuszowej obył się finał wojewódzkich zawodów w trójboju lekkoatletycznym w kategorii Igrzyska Dzieci (drużynę reprezentowali uczniowie urodzeni w 2011 roku i młodsi). Do rywalizacji przystąpiło łącznie 48 drużyn (23 dziewcząt i 25 chłopców) - zwycięzcy zawodów powiatowych. Powiat krośnieński, w kategorii chłopców reprezentował zespół ze Szkoły Podstawowej w Krościenku Wyżnym, zaś wśród dziewcząt drużyna ze Szkoły Podstawowej w Zręcinie.

            Ostatecznie, nasze dziewczyny w składzie: Julia Łopatkiewicz, Nadia Mączka, Zuzanna Świeboda, Iga Wawrzecka i Maja Wojtaszko, po bardzo wyrównanej walce zajęły 15. miejsce. O tym, że rywalizacja była wyrównana może świadczyć to, iż łącznie zespół ze Zręcina uzyskał 447 pkt., a gdyby powtórzył wynik z zawodów powiatowych, w których miał o 16 oczek więcej, to wówczas bylibyśmy 6 lub 7 zespołem w województwie. Jednak sport, jak i całe życie, rządzi się swoimi prawami, raz jest lepiej, a czasami nieco gorzej.

            Dziewczętom dziękujemy i gratulujemy, tym bardziej, że w ostatnich latach, to jeden z najlepszych wyników sportowych naszej placówki szkolnej w rywalizacji wojewódzkiej. Pracujcie i trenujcie, a z pewnością będą jeszcze lepsze efekty.

            A. Przybysz

          • Sportowy Dzień Dziecka

          • W ramach Międzynarodowego Dnia Dziecka 6 czerwca 2022 r. był dla całej społeczności Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego i św. Jana Pawła II w Zręcinie dniem sportu i rekreacja ruchowej. Uczniowie z podziałem na klasy 1-3, 4-6 oraz 7-8 rywalizowali w ponad piętnastu konkurencjach indywidualnych i zespołowych. Wśród wielu dyscyplin, tradycyjnie największe zainteresowanie, a zarazem emocje wzbudzało przeciąganie liny, rzuty do celu i na odległość, także rywalizacja w grze w piłkę nożną.

            W tym roku wyjątkowo dużo uczniów wszystkich roczników, bo co najmniej 70. stanęło do wspólnego „biegu po zdrowie”, w którym startowali także nauczyciele. Uczniowie, którzy w wybranych przez siebie konkurencjach zajęli miejsca od 1 do 4 otrzymali dyplomy. Łącznie, we wszystkich kategoriach zostało wręczonych blisko sto dyplomów, które zostały sfinansowanie ze środków pieniężnych UKS ,,Orlik”.

            Obok rywalizacji sportowej były dla uczniów jeszcze inne atrakcje, m.in.: dmuchane miasteczko, skoki na trampolinie, malowanie twarzy. Rada Rodziców ufundowała dla każdego ucznia lody, zimne napoje oraz posiłek w postaci gorącej kiełbasy. Słowa podziękowania należą się nauczycielom wychowania fizycznego, Radzie Rodziców, a także tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tej największej sportowej imprezy w szkole.

            A. P.

          • Trening feederowy na łowisku "Tatarak"

          • 15 maja 2022 r. członkowie naszej szkółki odbyli trening feederowy na łowisku w Polance.

            Piękna, słoneczna pogoda i pięciogodzinne łowienie na feeder przyniosło masę pięknych ryb, czyli również satysfakcję i dobrą zabawę.

            P. Brzeziński

          • Trening wędkarski na łowisku "Glinianka"

          • W czwartek, 12 maja przy słonecznej pogodzie odbyły się pierwsze w tym roku zajęcia praktyczne nad wodą dla szkółki wędkarskiej Zespołu Szkół w Zręcinie. Dla niektórych był to pierwszy kontakt z batem, czyli wędką, która świetnie spisuje się w rękach osoby stawiającej pierwsze kroki w wędkarstwie.

            Bat jest jedną z najskuteczniejszych „broni” wędkarza, która szczególnie sprawdza się na zawodach wędkarskich. Dlatego też, czwartkowy trening był równocześnie przygotowaniem do zawodów o Puchar Prezydenta Miasta Krosna, które odbędą się 1 czerwca na łowisku Glinianka w Turaszówce.

            P. Brzeziński

          • Dziewczęta ze Zręcina Mistrzyniami Powiatu Krośnieńskiego

          • Bardzo dobrze podczas zawodów powiatowych w trójboju lekkoatletycznym (tj. skok w dal, rzut piłeczką palantową oraz bieg na 60 m.) spisała się drużyna dziewcząt - rocznik 2011, która w składzie: Julia Łopatkiewicz, Nadia Mączka, Zuzanna Świeboda, Iga Wawrzecka, Maja Wojtaszko zajęła 1. miejsce i tym samym uzyskała prawo startu w zawodach wojewódzkich, które 8 czerwca br. odbędą się w Kolbuszowej. Dziewczętom oraz ich opiekunom – Rafałowi Wójtowiczowi i Adamowi Przybyszowi serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w rywalizacji wojewódzkiej.

             

            Podczas tych powiatowych zawodów, które odbyły się 31 maja br. na stadionie sportowym w Chorkówce, startowali także nasi chłopcy, którzy w składzie: Szymon Belczyk, Tymoteusz Gromek, Hubert Jaskółka, Mateusz Szumlański, Krystian Szpyla zajęli 6. lokatę.

             

            Organizatorem tej powiatowej tej imprezy, podobnie, jak 20 maja br., kiedy to odbyły się zawody w czwórboju lekkoatletycznym, (wówczas nasze dziewczyny zajęły 4. miejsce, wśród ww. zawodniczek nie było tylko N. Mączki, a startowały jeszcze Lena Jasińska i Anna Stryczniewicz) był Zespół Szkół w Zręcinie.

            A.P.

          • Odpłatność za obiady na czerwiec 2022 r.

          •  

            Odpłatność na obiady za czerwiec należy wpłacać do końca maja 2022 r.

            Rodzice uczniów, którzy otrzymali informację o odpisie, za pośrednictwem dziennika elektronicznego, powinni pomniejszyć wpłatę o wskazaną kwotę.

            15 x 0,80 zł = 12,00 zł

            15 x 2,70 zł = 40,50 zł

            15 x 3,50 zł = 52,50

            W tytule przelewu należy wpisać imię i nazwisko dziecka, oraz I, II lub I i II danie.

            Bardzo ważne jest dostarczenie do szkoły potwierdzenia wpłaty. Na podstawie potwierdzeń przelewu będą wydawane bloczki na obiad.

            Numer konta: 97 8636 1031 2003 1503 9031 0001

          • Występ dla mam

          • W czwartek, 26 maja, w naszej Szkole odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie z rodzicami. Z racji tego, iż ten dzień to także święto wszystkich mam, przed spotkaniem z wychowawcami w klasach uczniowie klasy II pod kierunkiem wychowawczyni, Pani Katarzyny Rucyk, przygotowali występ specjalnie dla mam. Drugoklasiści ciekawie zaprezentowali alternatywną wersję „Czerwonego Kapturka”, a także pięknie zaśpiewali i zatańczyli. Po spotkaniu z Dyrektorem Szkoły uczniowie niektórych klas dodatkowo zaskoczyli swoje mamy miłą niespodzianką.

            tekst i zdjęcia: K. Sznajder

          • Już po egzaminach...

          • W dniach 24, 25 i 26 maja 2022 r. tegoroczni ósmoklasiści przystąpili do egzaminów.

            Pierwszego dnia uczniowie zmierzyli się arkuszem zadań z języka polskiego. Drugi dzień egzaminów weryfikował wiedzę z matematyki, zaś w ostatnim dniu testów młodzież sprawdziła swoje kompetencje językowe, pisząc egzamin z języka angielskiego. Mamy nadzieję, że nauka i rzetelna praca zaowocują wysokimi wynikami, które przyniosą satysfakcję zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Czekamy z niecierpliwością na ich ogłoszenie.

            tekst i zdjęcia: K. Sznajder

          • Gminne biegi im. Ignacego Łukasiewicza

          • Bieganie jest najprostszą i najtańszą oraz najbardziej uniwersalną formą aktywności ruchowej

            Za nami kolejna, już niemal czterdziesta, edycja biegów im. I. Łukasiewicza dla uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Chorkówka. Wpisuje się ona w obchody Roku Ignacego Łukasiewicza. Zawody zostały rozegrane 19 maja 2022 r. na Kompleksie Boisk Sportowych w Chorkówce. Blisko dwustu uczestników ze wszystkich szkół, zacięta i emocjonująca rywalizacja we wszystkich rocznikach (z podziałem na kategorie dziewcząt i chłopców), piękna, iście letnia pogoda, 48 wręczonych medali i ponad 100 dyplomów, nagrody, gorące kiełbaski dla wszystkich - tak można by w skrócie przedstawić tę jedną z największych imprez biegowych nie tylko na szczeblu gminy, ale pewnie i w powiecie krośnieńskim.Trzeba też wspomnieć o sprawnej organizacji, nad którą od wielu lat, by nie powiedzieć, że od samego początku, z dużym zaangażowaniem czuwa Bogusław Pacek, obecnie pełniący funkcję kierownika ds. bibliotek Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce. Doceniając wysiłek  każdego uczestnika zawodów - i tego, który zajął nieco odległe miejsce, i tego, który stanął na podium - trzeba zwrócić uwagę na bardzo udany występ uczniówów naszej Szkoły. Reprezentowało ją 40 dziewcząt i 27 chłopców, którzy we wszystkich kategoriach zdobyli 15 medali - dziewczęta: 4 złote, 1 srebrny i 4 brązowe, a chłopcy: 3 złote, 1 srebrny i 2 brązowe.

             

            Oto uczniowie, którzy uplasowali się na miejscach od I do VIII:

            Dziewczęta:

            I miejsce: Lena Pęcak, Maja Adamik, Anna Magdziak, Iga Wawrzecka,

            II miejsce: Wiktoria Rak,

            III miejsce: Helena Jankowicz, Emilia Śmietana, Julia Łopatkiewicz, Lena Jasińska

            IV miejsce: Nela Ruszała, Eliza Patla, Julia Maziarz,

            V miejsce: Ida Sabat, Karolina Gromek,

            VI miejsce: Róża Goleń, Emilia Gunia, Amelia Janik,

            VII miejsce: Nina Brzozowska, Wiktoria Buczyńska, Zuzanna Krzywda,

            VIII miejsce: Lena Maziarz.

             

            Chłopcy:

            I miejsce: Filip Gydziak, Hubert Jaskółka, Oliwier Adamik,

            II miejsce: Szymon Pomykała,

            III miejsce: Szymon Lasko, Jakub Jastrząb.

            IV miejsce: Kamil Guzik, Oliwier Feruś, Tymoteusz Gromek,

            V miejsce: Maciej Bałuka, Cezary Ruszała,

            VI miejsce: Michał Rak, Szymon Belczyk, Szymon Subik,

            VII miejsce: Wiktor Ciupa, Szymon Cieśla, Kacper Cypara,

            VIII miejsce: Patryk Żołnierczyk.

             

            W zawodach startowali jeszcze:

            -dziewczęta: Kaja Beck, Lena Drożdżal, Zuzanna Kucha, Alicja Pęcak, Maja Pudło, Milena Wyczesany, Nadia Mączka, Anastazja Napora, Zuzanna Świeboda, Maja Wojtaszko, Patrycja Firlej, Wiktoria Kubiak,  Zuzanna Mędrek, Maja Keβler, Karolina Klimek, Julia Kurowska, Aleksandra Pencak, Izabela Bąk,

            - chłopcy: Dominik Babczyński, Alan Kmon, Michał Buczyński, Miłosz Jaskółka, Szymon Kulasik, Antoni Miśkowicz, Aleksander Stanisławczyk, Mateusz Szumlański, Dominik Fiedeń.

            Warto dodać, że rywalizacja przebiegała na różnych dystansach:

            - dziewczęta i chłopcy z klas I-III - 300 m,

            - dziewczęta i chłopcy z klasy IV - 400 m,

            - dziewczęta z klas V-VII - 600 m,

            - dziewczęta z klasy VIII – 800 m,

             - chłopcy z klasy V - 800 m,

            - chłopcy z klasy VI – 1000 m,

            - chłopcy z klas VII – VIII – 1200 m.

            Organizacja każdej imprezy, nie tylko sportowej, wiąże się z niemałym wysiłkiem, który trzeba podjąć, dlatego też słowa podziękowania należą się wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przeprowadzenia ww. zawodów. Należy dodać, że nagrody, medale, dyplomy i poczęstunek zostały ufundowane ze środków Urzędu Gminy Chorkówka. Zdjęcia i szczegółowe informacje dotyczące tego przedsięwzięcia dostępne są  na stronie Gminnego Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce.

             

            Ze sportowym pozdrowieniem

            Adam Przybysz

            Zdjęcia: A. Przybysz, R. Wójtowicz

          • Z mitologią za pan brat

          •  

            23 maja w naszej Szkole można było spotkać greckich bogów i boginie. A wszystko za sprawą piątoklasistów, którzy inaczej niż zwykle powtarzali i utrwalali wiadomości zdobyte na lekcjach języka polskiego. Aby ciekawie podsumować cykl zajęć poświęconych mitom greckim, uczniowie przygotowali kostiumy i atrybuty wybranych bóstw oraz wzięli udział w klasowym konkursie „Z mitologią za pan brat”. Piękne i pomysłowe stroje oraz wyniki konkursu pokazały, że mitologia stworzona przez Hellenów nie jest piętą achillesową naszych uczniów.

            A oto zwycięzcy mitologicznej rywalizacji:

            Aleksandra Żołnierczyk, Kacper Sanocki  – I miejsce ex aequo

            Szymon  Przetacznik – II miejsce

            Pola Ruszała, Miłosz Nizio - III miejsce ex aequo

             

            GRATULUJEMY

             

            Beata Bodaszewska

             

          • Chemia nie musi być trudna i nudna

          • Środki higieny towarzyszą ludziom na co dzień. To dzięki nim utrzymujemy czystość, zdrowie i urodę. Jednym z pierwszych takich produktów było mydło. I chociaż jest to najprostszy z możliwych przedstawicieli tej grupy artykułów do higieny osobistej, to służy ludziom od pokoleń. Tak oto klasa 8a 20 maja „bawiła się" na dotyczących mydeł zajęciach z chemii. 

             

            Uczniowie tworzyli własne kolorowe mydełka, mając do dyspozycji różne barwniki, zapachy i suszone roślinki do dekoracji swoich dzieł. Każdy zrobił mydełko w dowolnym kształcie i o ulubionym zapachu. Pachniało w całej sali...

             

            Była to nie tylko dobra zabawa, ale też lekcja wprowadzająca podstawowe informacje na temat mydeł. Uczniowie dowiedzieli się:

            - z czego produkuje się mydło ,

            - co łączy mydła i reakcje kwasów karboksylowych,

            - jak ważną rolę odgrywa mydło w naszym codziennym życiu.

             

            Doświadczenie proste i pachnące. Po przepis na mydełka zapraszamy do klasy 8a.

             

            Grażyna Sobczyńska-Paluch

    • Kontakty

      • Zespół Szkół w Zręcinie Szkoła Podstawowa im. św. Jana Kantego i św. Jana Pawła II w Zręcinie Samorządowe Przedszkole w Zręcinie
      • 48 13 43 180 13 – sekretariat 48 13 30 612 43 – dyrektor 48 13 30 612 41 – pokój nauczycielski 48 13 30 613 11 – fax 48 13 42 214 74 - przedszkole
      • Zręcin ul. Łukasiewicza 31 38-457 Zręcin woj.podkarpackie Poland
      • /ZSZRECIN/SkrytkaESP
    • Logowanie