Mikołajki w Oddziale Przedszkolnym
KONKURS SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH
Zgodnie z pismem otrzymanym ze Starostwa Powiatowego w Krośnie, w którym zawarty jest Regulamin Powiatowego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych oraz Regulamin Powiatowego Konkursu Plastyki Dzieci i Młodzieży „Moje Boże Narodzenie” Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce informuje, że organizuje eliminacje gminne tych konkursów.
Ze względów organizacyjnych prosimy o dostarczenie prac na konkurs plastyczny i szopki bożonarodzeniowe do 23 grudnia 2020 r. do Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce (tel. 013 43 869 57 lub 693 696 473).
Prace, które wpłyną na konkurs zostaną ocenione przez Komisję Konkursową. Nagrodzone prace etapu gminnego zostaną przekazane na konkurs powiatowy.
Pozdrawiam
*********************************************************************************
Małgorzata Foremny
Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce
tel: 13 43 869 57, 667-900-022
email: centrumkultury@chorkowka.pl
Wspólna zabawa andrzejkowa dzieci z grupy przedszkolnej "Tygryski" i Oddziału Przedszkolnego
Andrzejkowe mamy święto,
co się dzisiaj nam wywróży?
Mamy miskę pełną wody,
wosk w garnuszku i klucz duży.
Wosk lejemy, wosk lejemy…
Zaraz wszyscy się dowiedzą,
co nam wróżby (...) przepowiedzą.
B. Forma „Andrzejkowe wróżby”
27 listopada w Zespole Szkół w Zręcinie odbyła się zabawa andrzejkowa dla dzieci z Oddziału Przedszkolnego oraz najstarszej grupy przedszkolnej „Tygryski”. Już kilka dni wcześniej dzieci przygotowywały się do imprezy pomagając w wykonaniu dekoracji sali oraz szykowaniu okolicznościowych strojów. Dzieci poznały również historię Andrzejek i Katarzynek oraz tradycyjne wróżby tego czasu, które dzisiaj kojarzą się wszystkim już tylko z dobrą zabawą.
W tym wyjątkowym dniu od samego rana panowała w grupach radosna atmosfera. Po korytarzu przechadzały się urocze wróżki w pięknych płaszczach i kapeluszach, towarzyszyły im czarne koty, włochate pająki i skrzydlate nietoperze… Wszystkie postacie były radosne i uśmiechnięte, a przygotowane wspólnie z rodzicami stroje okazały się bardzo pomysłowe i dodały niezwykłego uroku temu dniu.
Aby rozpocząć spotkanie dzieci musiały odnaleźć klucz, który zgubiła wróżka andrzejkowa, przelatująca nad naszą Szkołą☺ Na szczęście udało się i drzwi do jej zamku zostały otwarte.
Od tej pory w jego komnatach dzieci rozpoczęły wspólną zabawę: wróżby, zagadki i radosne tańce przy muzyce. Zgodnie z andrzejkową tradycją nie mogło zabraknąć lania wosku – miejmy nadzieję, że „woskowa” wróżba szybko się spełni, podobnie jak wszystkie pozostałe wróżby tego dnia.
Pyszny poczęstunek oraz słodka niespodzianka „wyczarowana” przez pana Dyrektora dodały sił uczestnikom zabawy, którzy wspólny czas zabawnych andrzejkowych wróżb będą z pewnością miło wspominać.
Edyta Borek – wychowawca grupy przedszkolnej „Tygryski”
Anna Olszyk – wychowawca Oddziału Przedszkolnego
91
Andrzejki w przedszkolu
Światowy Dzień Pluszowego Misia
„Miś ma uszy do słuchania,
oczy do patrzenia.
Małą buzię do uśmiechu,
brzuszek do tulenia.
Łapki, które mnie obejmą,
gdy nadchodzą smutki.
Moim wielkim przyjacielem,
jest ten Miś malutki.”
Dorota Kluska
Bez produkcji energii nie powstałaby cywilizacja!
Skąd mamy prąd w domu? Czy elektrownie wykorzystujące węgiel są bezpieczne dla środowiska? Na jak długo wystarczy nam paliw kopalnych? Zapytaliśmy o to pana dr Karola Trojanowicza, Dyrektora Instytutu Politechnicznego Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie.
25 listopada br. odbyło się spotkanie online dla uczniów klas siódmych i ósmej oraz członków Koła Naukowego Być jak Ignacy.
Nasz prelegent uspokoił wszystkich stwierdzeniem, że współczesne pokolenie nie doświadczy braku paliw kopalnych. To nie znaczy, że energii nie należy oszczędzać. Wprost przeciwnie. Elektrownie węglowe przyczyniają się bowiem do znacznego pogorszenia jakości powietrza i prowadzą do ocieplenia klimatu. Naukowcy od dawna poszukują alternatywnych dla węgla i ropy źródeł energii. I tu, jak zawsze, przychodzi na pomoc człowiekowi natura. To właśnie energia pozyskiwana z naturalnych procesów przyrodniczych jest ekologiczna. A przecież każdy z nas chce być zdrowy, pić czystą wodę i oddychać świeżym powietrzem.Wykład uświadomił nam, że na Podkarpaciu bardzo wiele dzieje się w dziedzinie poszukiwania alternatywnych źródeł energii. I wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia. Dr Karol Trojanowicz zapewnił, że uczelnia chętnie poprowadzi dla naszych uczniów zajęcia praktyczne z różnych dziedzin nauki. To świetny pomysł na zainteresowanie uczniów matematyką, fizyką, chemią i techniką.
Nauka to przyszłość!
Pod takim hasłem ruszyła V edycja programu Być jak Ignacy. Organizatorem projektu edukacyjnego jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
Nasze Koło Naukowe Być jak Ignacy właśnie rozpoczęło swoją działalność.
W ubiegłym roku szkolnym zdobyliśmy prestiżowy tytuł Naukowej Szkoły Ignacego oraz nagrodę pieniężną. Postawiliśmy przed sobą wiele nowych zadań, a nagroda miała nam pomóc w ich realizacji.
Teraz z niecierpliwością czekamy na powrót do szkoły, aby spełniać swoje naukowe wyzwania. Obecnie realizujemy projekt w formie zdalnej i świetnie się przy tym bawimy. W czasie wykonywania różnych zadań
i eksperymentów, zaplanowanych przez opiekunów Koła, towarzyszą nam rodzice.W piątej edycji programu spróbujemy odpowiedzieć na pytania:
- Jakie mogą być konsekwencje eksploatacji naszej planety?
- Co przyniesie rozwój technologii?
- Jak za kilkadziesiąt lat może wyglądać świat?
Trudne? Wcale nie! Te zajęcia nas uczą, bawią, dodają odwagi i zachęcają do poznawania świata.
Konkurs przebiega w czterech etapach. Po zakończeniu każdego z nich wykonujemy pracę konkursową.
Pierwszy etap dotyczył różnych rodzajów energii: odnawialnej, nieodnawialnej, z wnętrza ziemi, z plazmy, słonecznej, z przestrzeni kosmicznej...
Wkrótce na stronie internetowej szkoły pojawi się obszerna relacja z naszych działań.Uczniowie: Julia, Lena, Ania, Pola, Katarzyna, Oliwia, Milena, Szymon,
Rafał, Kacper, Bartosz, Wojciech, Szymon, Krzysztof, ArturOpiekunowie: Ewa Drożdżal i Dorota Prętnik
Dzień Kredki w Oddziale Przedszkolnym
Oddział Przedszkolny - Klub Szkół UNICEF - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
Dzień Życzliwości i Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
Konkurs plastyczny - regulamin
Przedszkolaki zachęcamy do udziału w konkursie plastycznym.
ZDALNE NAUCZANIE W KLASACH I-III PORADNIK MEN DLA RODZICÓW
Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice,
w poniższym linku zamieszczamy opublikowany przez MEN poradnik dla Rodziców dzieci z klas I-III. Zachęcamy do zapoznania się z publikacją.
PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA W GRUPIE MALEŃSTWA
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w Oddziale Przedszkolnym
1 1 L I S T O P A D A
Klasa III b - Katarzyna Kobak
Klasa III b - Maja Serwińska
Klasa III b - Julia Łopatkiewicz
Klasa III b - Kinga Krężałek
ZDALNE NAUCZANIE W KLASACH I - III
Od 9 listopada również klasy I - III przechodzą w tryb nauki zdalnej. Szczegóły dotyczące organizacji kształcenia na odległość w edukacji wczesnoszkolnej uczniowie otrzymali w formie papierowej /terminy zajęć, loginy, etc./.
Najweselsza DYNIA - wystawa
Szkoła pamięta...
11 XI NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH I DZIEŃ ZADUSZNY
W listopadzie w sposób szczególny pamiętamy o tych, których nie ma pośród nas. Zespół Szkół w Zręcinie pragnie otoczyć pamięcią swych zmarłych Nauczycieli, Pracowników oraz zasłużonych dla naszej Małej Ojczyzny. W tym trudnym czasie, tam, gdzie zdołaliśmy dotrzeć, zapłonęły znicze z okolicznościową informacją na Ich grobach.
Oto imiona i nazwiska zmarłych Nauczycieli, Pracowników obsługi:
+ Edward Biedroń
+ Franciszek Borek
+ Władysława Borek
+ Józef Ciołkosz
+ Józefa Falisz
+ ks. Marian Fecko
+ Olga Fełenczak
+ ks. Franciszek Gosztyła
+ Antoni Guzik
+ Mieczysław Janas
+ Janina Jasińska -Lągawa
+ Kazimierz Jaworski
+ Jan Kasperkowicz
+ ks. Julian Krygowski
+ Walerian Krzanowski
+ Stefania Laskoś
+ ks. Stanisław Łuksik
+ Józef Mercik
+ Władysława Mercik
+ Janina Mermon
+ Eugeniusz Michalczyk
+ ks. Jerzy Moskal
+ Maria Nowacka
+ Maria Opioła
+ Józef Pikul
+ Wanda Rucyk
+ Janina Ryba
+ Helena Sitek
+ Zbigniew Soboń
+ Anna Skowronek
+ Antonina Słowik
+ Janina Słowik
+ Marian Słowik
+ Aleksandra Sroczyńska
+ Józef Stelmach
+ Halina Stokłosa
+ Władysław Świeboda
+ Jan Trzemżalski
+ Eugeniusz Wajda
+ Weronika Wajda /Ziemska/
+ ks. Franciszek Wikliński
+ Władysław Wilk
+ Eleonora Wojtas
i inni ... /lista nie jest jeszcze kompletna/.
Ponadto znicze pamięci zapłonęły przy kaplicy, w której pochowany jest Fundator Szkoły w Zręcinie Karol Klobassa-Zrencki, przy grobowcu Honoraty i Ignacego Łukasiewiczów, przy Dębach Katyńskich, przy pomnikach i grobach poległych w I i II wojnie światowej.
Archiwum Aktualności