
W naszej Szkole powstała ścieżka edukacyjna z elementami ogrodu sensorycznego o wdzięcznej nazwie: Gościu, siądź pod mym liściem… w Zręcinie. Umożliwi ona prowadzenie „zielonych” lekcji, podczas których uczniowie będą odbierać świat wszystkimi zmysłami, a to, czego doświadczą, pozostanie na długo w ich pamięci. Przyroda jest bowiem najlepiej wyposażonym laboratorium, z którego dobrodziejstw można czerpać do woli.
Wykonanie takiej inwestycji wymagało dużego zaangażowania całej naszej społeczności szkolnej. Pod okiem dorosłych nasi uczniowie nie tylko nabyli wiele umiejętności przydatnych w ogrodzie, ale aktywnie uczestniczyli w tworzeniu własnej, pięknej i naturalnej przestrzeni.
Powstanie ścieżki to również nasz pomysł na uczczenie 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza, polskiego Prometeusza, znanego z działalności na rzecz podnoszenia świadomości ekologicznej i zdrowotnej społeczeństwa.
Opis naszych dotychczasowych działań i fotorelacja
Na skwerach i zieleńcach w otoczeniu szkoły zasadziliśmy rodzime gatunki drzew, krzewów, bylin, wiele roślin cebulowych, ziół i traw ozdobnych. Drewniane skrzynie, w formie podwyższonych rabat, zapełniły się bylinami i krzewinkami o różnych właściwościach. Są tu rośliny szumiące - stymulujące zmysł słuchu, rośliny pachnące - rozwijające zmysł węchu czy wielobarwne o ciekawej fakturze - pobudzające zmysł wzroku i dotyku.
Projekt ścieżki jest kontynuacją wcześniejszych nasadzeń krzewami róż, pęcherznicami o kontrastowych kolorach liści oraz trawami ozdobnymi. Teren wokół Szkoły z dnia na dzień pięknieje. Już nie możemy doczekać się wiosny, bo wtedy efekty naszej pracy będą najlepiej widoczne.
Wszystkie rośliny są tak dobrane, aby w ciągu całego sezonu wegetacji wabiły pożyteczne owady, a zimą dostarczały pokarmu ptakom. Chcemy, aby nasz ogród był ciągle rozbudowywany, także w ramach zajęć technicznych i plastycznych. W okresie zimowym będziemy własnoręcznie budować domki dla owadów.
Wiosną wzbogacimy nasze rabaty o rośliny jednoroczne. Będziemy je pielęgnować, obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie, rozpoznawać gatunki drzew, obliczać ich wysokość, wiek, uczyć się poprzez zabawę, rozwiązywać zagadki i gry logiczne oraz rozwijać swoją sprawność ruchową. Barwne tablice informacyjne, rozmieszczone na ścieżce, pozwolą na odbycie ciekawej lekcji połączonej z miłym spędzeniem czasu wśród zieleni.
Efektami naszej wspólnej pracy chcemy dzielić się z okolicznymi mieszkańcami oraz dziećmi z pobliskich przedszkoli i szkół, organizując m.in. lekcje przyrodnicze w terenie.
Ścieżka przyrodnicza przy naszej Szkole nie jest projektem zamkniętym. Usłyszeliśmy już wiele miłych słów od Rodziców i osób, które przyglądają się naszym poczynaniom. Jesteśmy otwarci na nowe pomysły i każdy członek społeczności szkolnej oraz lokalnej może wnieść swój udział w jej tworzeniu, do czego serdecznie zachęcamy.
Całkowity koszt projektu wyniósł 12 000 zł, w tym dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie w wysokości 7 000 zł.
tekst: E. Drożdzal