Zapraszamy na kiermasz
Mikołajkowy turniej piłkarski
,,Sport, to jeden z najlepszych środków dbania o szeroko pojęte zdrowie".
9 grudnia br. w sali sportowej Zespołu Szkół w Zręcinie już po raz 9 odbył się Mikołajkowy Turniej w Halowej Piłce Nożnej o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Zręcinie dla uczniów szkół podstawowych z Gminy Chorkówka. W tegorocznej imprezie uczestniczyły cztery szkoły z: Chorkówki, Kobylan, Kopytowej i Zręcina. Tradycyjnie, zawody otworzył Dyrektor Szkoły Paweł Przetacznik, który życzył wszystkim dobrej i udanej sportowej zabawy, przebiegającej w miłej atmosferze oraz w duchu sportowej rywalizacji.
Drużyny grały systemem „każdy z każdym”. Ostatecznie, po rozegraniu wszystkich sześciu spotkań, podczas których było wiele pozytyw sportowych emocji, pierwsze miejsce zajęła drużyna Zespołu Szkół w Chorkówce, na drugim miejscu uplasowali sie chłopcy z Zespołu Szkół w Zręcinie, trzecia lokata przypadła uczniom ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kopytowej, na czwartej pozycji zawody ukończyli chłopcy ze Szkoły Podstawowej im. ks. S. Kołodzieja w Kobylanach.
Patrząc na ostateczną klasyfikację, trzeba dodać, że była ona wyrównana i tak naprawdę każda z trzech pierwszych szkół mogła zostać zwycięzcą. O ostatecznej klasyfikacji zadecydował ostatni mecz pomiędzy Chorkówką a Kopytową, który zakończył się wynikiem remisowym 3:3, gdyby jednak zwycięstwo odniósł małą różnicą bramkową zespół z Kopytowej, to wówczas w całym turnieju triumf odniosłaby drużyna ze Zręcina, a przy większej różnicy bramek, to właśnie chłopcy z Kopytowej cieszyliby się ze zdobycia złotego medalu. Cóż, sport jest nieprzewidywalny i czasami jak samo życie - bardzo niesprawiedliwy.
Wszystkie zespoły wyjechały z dyplomami i pucharami, dodatkowo - każdy uczestnik i opiekun otrzymał pamiątkę związaną z jubileuszem 150. lat istnienia szkoły w Zręcinie. Puchar w klasyfikacji króla strzelców otrzymał Oliwier Feruś (ZS w Zręcinie), który łącznie zdobył 16 bramek, a tytuł najlepszego bramkarza zdobył Kamil Gromkiewicz z Kopytowej. Ceremonii dekoracji dokonali: Dyrektor Zespołu Szkół w Zręcinie Paweł Przetacznik oraz Rafał Wójtowicz - prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego ,,Orlik" Zręcin.
Podczas przerwy każdy uczestnik otrzymał zapiekankę oraz szklankę ciepłego kompotu. Opiekunowie zostali ugoszczeni obiadem. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakimkolwiek, najmniejszym stopniu przyczynili się do organizacji tego turnieju. Panu Dyrektorowi Pawłowi za przychylność i pozytywną motywację, nauczycielom wychowania fizycznego za trud organizacji. Pani sekretarce i paniom ze szkolnej stołówki za przygotowanie posiłków, a paniom sprzątającym za porządek. Do zobaczenia za rok, podczas X jubileuszowego turnieju.
tekst: A. Przybysz
zdjęcia: T. Munia i R. Wójtowicz15
Mikołajkowy festiwal piosenki
Nasze uczennice "wyśpiewały" czołowe miejsca w Mikołajkowym Festiwalu Piosenki DROGA DO GWIAZD o zasięgu powiatowym, zorganizowanym przez Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Chorkówce.
I miejsce - duet: Maja Serwińska i Marysia Kuruc
II miejsce - Kamila Gruszczyńska
II miejsce - Kinga Krężałek
wyróżnienie - Alicja Mikosz
Gratulacje dla dziewcząt i ich opiekunów.
zdjęcia: GCKiC w Chorkówce
Wizyta Świętego Mikołaja
Jak to bywa co roku, początkiem grudnia naszą Szkołę odwiedza wyjątkowy gość, wyczekiwany przez wielu z utęsknieniem. Święty Mikołaj, bo o Nim mowa, gościł u nas 6 grudnia 2021 r. wzbudzając od samego rana wiele emocji. Zacnemu gościowi, jako gospodarz i pomocnik, towarzyszył sam Pan Dyrektor.
Zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie ze starszych klas nie mogli skupić się podczas zajęć marząc o słodyczach i prezentach. Tylko… czy każdy na nie zasłużył? Czy próbował pomagać choć trochę rodzicom w domowych obowiązkach i starał się dbać o sprawy szkolne zdobywając oceny, którymi można by się pochwalić? Czy każdy pamiętał o drobnych gestach, jak uśmiech, czy przywitanie z rana z kolegą i nauczycielem, lub wrzucenie do kosza papierka, koło którego czasem przechodzi się obojętnie..
Na szczęście, Święty Mikołaj, doszedł do wniosku, że uczniowie naszej Szkoły to całkiem sympatyczna gromadka i postanowił obdarować wszystkich oczekujących na kolorowe paczuszki, aby w ten sposób zmotywować ich do jeszcze lepszego zachowania w kolejnym roku.
tekst: K. Sznajder
zdjęcia: nauczyciele i wychowawcy33
Lepimy z gliny...
W naszej pracowni ceramicznej powstają w ramch zajęć dodatkowych, lekcji plastyki, różne ceramiczne przedmioty: misy, świeczniki, ozdoby, patery, etc. Zapraszamy do galerii.
15
Podziemna przygoda
Grudniowy świt (3.12.br.) przyniósł ze sobą ekscytację i oczekiwanie – klasy czwarta i piąta wyruszyły na wyjątkową wyprawę do magicznej Kopalni Soli w Bochni. To nie była zwykła wycieczka – mieliśmy bowiem okazję spotkać samego Świętego Mikołaja, który poprosił nas o pomoc w odnalezieniu swojego zagubionego worka z prezentami. Gdzie, jeśli nie w solnych głębinach, mogła rozegrać się taka niezwykła przygoda?
Już sam zjazd do kopalni był niczym podróż w czasie. Wsiadając do windy górniczej, czuliśmy się jak odkrywcy wyruszający do podziemnego królestwa. Kabina z cichym szumem sunęła w dół, a powietrze stawało się chłodniejsze i pachniało delikatnie wilgotną solą. Gdy drzwi windy otworzyły się na dole, naszym oczom ukazały się korytarze wykute w soli, które lśniły jak obsypane diamentowym pyłem. Byliśmy ponad 200 metrów pod ziemią, w miejscu, gdzie historia splata się z legendą, a każdy krok zdawał się prowadzić do innego wymiaru.
Nie lada atrakcją był przejazd górniczą kolejką. Wagoniki sunęły przez wąskie, solne korytarze, a echo odbijało dźwięk kół i podekscytowanych rozmów. Dla uczniów była to przygoda rodem z filmu przygodowego – niemal czuło się, jakby za rogiem mogło czekać jakieś niezwykłe odkrycie.
Pierwszym punktem naszej przygody była Podziemna Ekspozycja Multimedialna. Wraz z przewodnikiem przenieśliśmy się w czasy średniowieczne, kiedy sól była cenniejsza od złota, a bocheńska kopalnia była skarbcem narodowego bogactwa.
Stanęliśmy twarzą w twarz z duchem Cystersa, który z przejęciem opowiadał o początkach kopalni. Wyobraźnia przenosiła nas do momentu, gdy dawni górnicy, uzbrojeni w prymitywne narzędzia, wydobywali sól, by nakarmić rosnące królestwo. Spotkaliśmy też animowane postacie królów polskich i żupników genueńskich, którzy snuli opowieści o strategicznej roli kopalni w dziejach Polski.
Nagle jednak przeszliśmy do akcji! Przewodnik zdradził nam, że św. Mikołaj zgubił swój worek z prezentami podczas zwiedzania kopalni. Z pomocą wskazówek zawartych w liście rozpoczęliśmy poszukiwania. Zagadki i łamigłówki prowadziły nas przez różne zakamarki kopalni, a każda odnaleziona wskazówka wzbudzała coraz większe emocje. Korytarze zdawały się szeptać, zachęcając do dalszej drogi, aż w końcu udało się – worek został odnaleziony. Najbardziej wyczekiwanym momentem było spotkanie ze Świętym Mikołajem. W jednej z sal ukrytej w głębi kopalni, pośród solnych filarów i świątecznych dekoracji, czekał na nas sam Mikołaj w towarzystwie swojego wiernego pomocnika elfa. Przywitali nas ciepłymi uśmiechami. Poznaliśmy prawdziwą historię św. Mikołaja – nie tę znaną z reklam czy bajek, lecz o biskupie z Miry, który w tajemnicy pomagał potrzebującym. Jego opowieść była jak ciepły płomień w chłodnym, podziemnym powietrzu, rozgrzewając serca zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Na koniec zostaliśmy nagrodzeni serdecznymi podziękowaniami za znalezienie zgubionego worka i drobnymi upominkami.
Nasza podziemna przygoda zakończyła się w imponującej Komorze Ważyn, której rozmiar budził prawdziwy podziw. Długa na 255 metrów i szeroka na kilkanaście metrów przestrzeń przypominała podziemny pałac.
Dzieci z radością pobiegły po upominki, a dla opiekunów była to chwila wytchnienia w klimatycznej kawiarni, gdzie mogli delektować się gorącą czekoladą i kawą, patrząc na roześmiane twarze uczniów.
Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni była jak otwarcie magicznej księgi, gdzie każda strona kryje nowe przygody. Zanurzyliśmy się w historii, odkryliśmy tajemnice kopalni i staliśmy się pomocnikami Świętego Mikołaja.
To była niezapomniana podróż – pełna śmiechu, wzruszeń i dziecięcej radości. Kopalnia Soli w Bochni okazała się nie tylko miejscem o bogatej historii, ale także krainą pełną magii, która na długo zostanie w naszej pamięci.
Nasz dzień pod ziemią przypominał baśniowy sen – sen, który zdarzył się naprawdę.
Tekst: Renata Młodzińska
Zdjęcia: Renata Młodzińska, Aleksandra Wrona
2121
IX Turniej mikołajkowy
Regulamin IX Mikołajkowego Turnieju w Halowej Piłce Nożnej
Uczniów Szkół Podstawowych Gminy Chorkówka
o Puchar Dyrektora Zespołu w Zręcinie1. Cele:
- Popularyzacja gry w piłkę nożną.
- Propagowanie zdrowego stylu życia poprzez aktywne formy spędzania czasu wolnego.
2. Organizatorzy:
Zespół Szkół w Zręcinie oraz Uczniowskie Kluby Sportowe ,,Orlik” , adres e-maliowy i tel. do kontaktu adamkrosno@onet.pl 606 195 352.
3. Termin i miejsce:
9 grudnia 2024 r., sala sportowa Zespołu Szkół w Zręcinie.
Rozpoczęcie turnieju godz. 9.00, przewidywane zakończenie około godz. 14.00.
4. Uczestnictwo:
Prawo startu mają drużyny zorganizowane, składające się z uczniów klas IV- VI ( rocznik 2012 - 2014) danej szkoły podstawowej . Podczas meczu gra trzech zawodników w polu oraz bramkarz. Każda szkoła może wystawić tylko jedną drużynę (w zespole może grać nieograniczona liczba dziewcząt). Jeśli do turnieju zgłosi się co najmniej dwie drużyny dziewcząt, wówczas będą one rywalizowały w swojej kategorii.
5. Zgłoszenie:
Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie tel. lub e-mailowe na wyżej podany adres do 6 grudnia 2024 r.
6. Klasyfikacja:
- Turniej rozegrany zostanie systemem każdy z każdym lub w grupach w zależności od liczby zgłoszonych drużyn.
- Czas rozgrywanego meczu 2 x 6 min.
- O zajętym miejscu decydują:
- ilość zdobytych punktów (wygrana 3 pkt., remis 1 pkt., przegrana 0 pkt.)
- przy równej ilości punktów decyduje różnica bramek strzelonych i straconych,
- wynik bezpośredniego spotkania,
- ewentualnie rzuty karne,
- Mecz należy weryfikować walkowerem, jeżeli w drużynie grał nieuprawniony zawodnik.
7. Nagrody:
Dla pierwszych trzech zespołów puchary i dyplomy, dla pozostałych drużyn dyplomy. Puchar dla króla strzelców i najlepszego bramkarza.
8. Organizatorzy przewidują poczęstunek.
9. Postanowienia końcowe:
- Obowiązuje obuwie sportowe (koszulka, spodenki, buty na biały spodach (ewentualnie takich, które nie rysują parkietu).
- Nauczyciel (opiekun) jest reprezentantem drużyny w rozmowach z sędziami i organizatorem.
- Mecze rozgrywane są wg zasady fair-play i z poszanowaniem zasad dobrego wychowania.
- Na terenie obiektu, na którym będzie rozgrywany turniej, obowiązują dyscyplina i porządek m. in. czystość (w szczególności w szatniach).
- W przypadku nieprzestrzegania regulaminu lub przepisów gry, sędzia ma prawo do dyskwalifikacji zawodnika lub drużyny z rozgrywek.
- Zawody odbywają się zgodnie z obowiązującymi przepisami PZPN.
- Sprawy sporne rozstrzyga Sędzia Główny.
- Nauczyciel (opiekun) jest zobowiązany zapoznać pozostałych zawodników w swojej drużynie z niniejszym regulaminem.
- Za umyślne zniszczenia w obiekcie (w szczególności w szatniach) odpowiada kapitan drużyny.
- Do interpretacji niniejszego regulaminu uprawniony jest jedynie Organizator.
W sprawach turnieju można kontaktować się poprzez wcześniej podany adres e-mailowy lub tel. komórkowy.
Ze sportowym pozdrowieniem
Wyróżnienia dla naszych nauczycieli wychowania fizycznego !
29 listopada br. w Sali narad Starostwa Powiatowego w Krośnie przy ulicy Bieszczadzkiej w Krośnie odbył się VI Walny Zjazd Delegatów Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Krośnie. W gronie zaproszonych na to wydarzenie, byli także nauczyciele wychowania fizycznego naszej szkoły: Rafał Wójtowicz (prezes klubu) i Adam Przybysz (sekretarz), którzy jednocześnie reprezentowali UKS ,,Orlik” Zręcin.
W programie zjazdu znalazły się m.in., sprawozdania z działalności, wybory nowego zarządu na lata 2024-2028, szeroka dyskusja nt. ważności i znaczenia sportu szkolnego, nie tylko w aspekcie samych wyników, ale nade wszystko celów i realizowanych zadań, mających ogromny wpływ na wszechstronny rozwój młodych ludzi, z sferą psychiczną i wychowawczą włącznie. W tym punkcie głos zabrał Adam Przybysz, który w sposób kompleksowy ukazał znaczenie uprawiania sportu, odnosząc się do wielu innych dziedzin ludzkiej działalności, m.in. nauki, pracy, radzenia sobie z pojawiającymi się trudnościami, pokonywaniem stresu.
Podczas zjazdu przyznano także odznaczenia i wyróżnienia. Miło nam poinformować, że za zasługi i wkład w rozwój sportu szkolnego, w tym m.in. organizację wielu zawodów sportowych na szczeblu gminny i powiatu, Dyplom Podkarpackiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Rzeszowie otrzymał Rafał Wójtowicz, a Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Krośnie – Adam Przybysz.
Obu wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy sił do dalszej pracy na polu upowszechniania szkolnej kultury fizycznej.
Opracowanie: A. Przybysz
Zdjęcia: T Munia, SZS w Krośnie
Konkurs
Odpłatność za obiady za grudzień
Odpłatność za obiady za grudzień należy uiścić do 30.11.2024 r. W tytule przelewu należy wpisać imię i nazwisko dziecka, klasę oraz I, II lub I i II danie. Przed dokonaniem wpłaty proszę uwzględnić odpis, jeżeli jest o nim przekazana informacja w dzienniku elektronicznym (na koncie rodzica).
Potwierdzenie wpłaty należy dostarczyć do Szkoły w formie pisemnej lub elektronicznej.
I danie: 15 x 1,50 zł = 22,50 zł
II danie: 15 x 4,50 zł = 67,50 zł
pełny obiad: 15 x 6,00 zł = 90,00 zł
Numer konta: 76 1020 4391 0000 6602 0230 9995
Witajcie w naszej bajce
Uczniowie klasy IVb w kreatywny sposób zakończyli pracę z lekturą Akademia pana Kleksa. Działając w grupach i indywidualnie, przez trzy godziny lekcyjne wykonywali różne zadania związane z treścią książki: rozszyfrowywali wiadomość zakodowaną w języku Mateusza, przędli litery, projektowali pieczątkę Akademii, rozpoznawali, których bohaterów opisują cytaty, uzupełniali alfabet lekturowy, wzięli też udział w lekcji kleksografii.
17Ponadto przebrali się za postacie z Akademii pana Kleksa, zgromadzili rekwizyty kojarzące się z lekturą, wykonali wiele ilustracji, a z pomocą swoich rodziców przygotowali mnóstwo słodkich przekąsek, które cieszyły oko i wyśmienicie smakowały.
13Czwartoklasiści podliczyli też piegi, które zbierali za różne aktywności przez cały okres pracy z lekturą. Na koniec wszyscy otrzymali gratulacje za ukończenie Akademii pana Kleksa oraz zaproszenie do nauki w Wyższej Szkole Latania, gdzie będą towarzyszyć bohaterom naszej kolejnej lektury – komiksu Kajko i Kokosz. Szkoła latania.
Beata Bodaszewska
Dzień Pluszowego Misia
"Uwierz w siebie..."
7 listopada 2024 r. podczas zajęć w świetlicy podsumowano projekt realizowany na podstawie książki Alexa Roviry i Francesca Mirallesa ,,Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie”. Projekt prowadzony był od 7 września 2024 r. Cykliczne spotkania z książką miały na celu pomóc dzieciom uwierzyć w siebie i dać im siłę do pokonywania trudności. Przedstawione w tekście historie pobudzały wyobraźnię dzieci oraz pozwalały zastanowić się nad własnym zachowaniem.
Wprowadzeniem w świat konkursu stało się tajemnicze pudło, na którym były zamieszczone wybrane tytuły opowieści, a wewnątrz pudełka znajdowały się rekwizyty. Stały się one inspiracją do przypomnienia sobie, jakie opowiadania były czytane i jakie przesłanie z nich wypływało. Sprawdzianem dla uczestników spotkania były opowiastki:
,,Orzeł, który nie chciał latać”, ,,Wielki mały łucznik”, ,,Rzutki i gniew”, ,,Jak wypełnić dom?”, ,,Duże małe kamienie”, ,,Niebo i piekło”, ,,Ten straszny bałagan”, ,,Trzy lwy”, ,,Turkawka i sowa”, ,,Pierścień z przesłaniem”, ,,Koń w studni”, ,,Książę, który chciał być żabą”, ,,Latarnia ślepca”.
Uczniowie z zaangażowaniem przystąpili do konkursu. Poprzez prezentację na forum grupy pokonywali swoją nieśmiałość, wykazywali się wiedzą i umiejętnością wypowiadania się. Analizując zachowania bohaterów wskazywali na wartości, które są w życiu ważne: prawdę, dobro, mądrość, cierpliwość, szacunek. Zastanawiali się też nad pojęciem szczęścia, które nie zależy od stanu posiadania.
Wszyscy uczniowie uczestniczący w konkursie zostali nagrodzeni brawami i słodkościami. Na szczególne wyróżnienie zasłużyli: Julia Jasłowska, która zajęła I miejsce, Mateusz Kmiecik - II miejsce, a Dominika Firlej i Jakub Kulasik miejsce trzecie. Dziękujemy grupie świetlicowej za udział w konkursie i zachęcamy wszystkich, by poznawać samego siebie i pracować nad sobą.
A. Nowak, E. Gromek
1
Pasowanie na Przedszkolaka
Uroczystość Pasowania na Przedszkolaka w naszym przedszkolu miała miejsce 15 listopada br. Przez ostatnie tygodnie wszystkie Maleństwa przygotowywały się do tego wydarzenia. Trzeba przecież udowodnić, że jest się już prawdziwym przedszkolakiem.
W wierszu, tańcu i piosence dzieci pokazały jak w przedszkolu bawią się, uczą, poznają świat. Symbolem przyjęcia w poczet przedszkolaków było uroczyste pasowanie każdego dziecka przez Pana Dyrektora. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia dzieci otrzymały dyplom, medal i drobne upominki, a Pan Dyrektor ofiarował dzieciom piękne, kolorowe książeczki.
Poczęstunek przygotowany przez Rodziców smakował dzieciom wybornie. Był to dzień pełen emocji i miłych wrażeń, który na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolaków.
tekst: B. Markiewicz
zdjęcia: K. Sznajder82
Wyjazd do Markowej i Rzeszowa
„Dla nas, Polaków, to była wojna i okupacja
Dla nich, Żydów – koniec świata”.
Jan Karski
8 listopada uczniowie klas szóstych uczestniczyli w wyjeździe do Markowej gdzie w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej wysłuchali historii rodziny Ulmów zamordowanej w marcu 1944 r. przez okupantów za ukrywanie w swoim domu Żydów.
Budynek Muzeum swoim kształtem nawiązuje do rzeczywistości czasów wojny, przypomina prosty, wiejski dom – kryjówkę, jaką stworzyli Ulmowie dla ośmiorga Żydów. Tragiczny los ukrywanych oraz całej rodziny wraz z siedmiorgiem dzieci ukazuje dramat ludności żydowskiej i okrucieństwa wojny. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2003 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów, który zakończył się uroczystością wyniesienia ich na ołtarze - 10 września 2023 r.
Nie tylko Ulmowie wykazali się niebywałą odwagą udzielając schronienia Żydom. W pobliskim skansenie w Markowej stoi zabytkowy dom rodziny Szylarów, która przyjęła pod swój dach siedmioosobową rodzinę Weltzów w stworzonej na strychu kryjówce. Nasi uczniowie mogli osobiście wejść do niej i przekonać się w jakich warunkach musieli ukrywać się ludzie.
Determinacji Państwa Szylarów, a także chęci niesienia pomocy nie zmieniła nawet okrutna, wstrząsająca zbrodnia dokonana kilka domów dalej na rodzinie Ulmów. Cała grupa przetrwała u Szylarów aż do zakończenia wojny w 1945 r.
Kolejny punkt programu to wizyta naukowa w Podkarpackim Centrum Nauki Łukasiewicz w Rzeszowie. Nasz przyjazd zbiegł się z obchodzonym 9 listopada Europejskim Dniem Wynalazcy. Wśród szóstoklasistów znaleźli się także członkowie Szkolnego Klubu Ekologa oraz Koła Naukowego „Być Jak Ignacy”, którzy realizują kolejne zadania projektowe. „Potęga wody” to temat przewodni tegorocznej edycji programu.
Uczniowie sprawdzali na czym polega prawo Archimedesa, Pascala, dowiedzieli się po co nurkom specjalne kombinezony, dlaczego ryby nie toną, obserwowali jak działa elektrownia wodna, naczynia połączone i siła odśrodkowa wody.
Szkolni ekolodzy odkrywali ciekawostki przyrodnicze – uczyli się rozpoznawać rodzaje drzew na podstawie liści, korzeni i kory, sprawdzali jak określić wiek drzewa, rozpoznawali tropy zwierząt i eksperymentowali na wielu ciekawych stanowiskach poświęconych również życiu człowieka w zgodzie z naturą.
tekst: K Sznajder
zdjęcia: K. Sznajder. G. Sobczyńska-Paluch37
W baśniowej kuchni
W ubiegły piątek klasa IV A zamieniła swoją salę w magiczne królestwo smaków – otworzyła bajkową restaurację, która mogłaby zachwycić nawet najwymyślniejszych gości ze świata baśni. Szkolna biblioteka stała się ich skarbnicą wiedzy o gustach zwierzęcych mieszkańców lasów i tajemniczych stworzeń z kart opowieści fantasy. Książki szelestem przewracanych kartek opowiadały, co lubią jeść sarenki, wiewiórki i wszystkie inne magiczne istoty. Każdy pomysł przenikał ich wyobraźnię, a z niej płynęły inspiracje do przygotowania dań, które nigdy nie pojawiły się na stołach zwykłych ludzi.
Zgromadzeni przy stolikach uczniowie wertowali opasłe tomiska pełne ilustracji, wyszukując pomysły na wyjątkowe przysmaki. Patrzyli na kolorowe obrazki w książkach fantasy, gdzie widniały magiczne krzewy owocowe, lasy pełne grzybów o nadzwyczajnych kształtach, a także postaci zajadające się przysmakami nie z tego świata. Każda kartka odkrywała przed nimi sekrety kulinarnych arcydzieł, które mogłyby zachwycić leśne elfy, skrzaty i czarodziejskie zwierzątka.
Pamiętali o dawnych baśniach, w których mówiono o królewskich ucztach dla zwierząt i stworzeń magicznych, więc starali się, by każde danie miało w sobie odrobinę zaczarowanego smaku. Tak oto powstały najprzeróżniejsze cuda: tort z miękkiej ziemi i mchu, w którym aromat leśnych składników przeplatał się z nutą wiosennych kwiatów czy szaszłyki z kasztanów, które nabierały kształtów jak małe, jadalne żołędzie. Pierogi z liści nadziewanych słodką mandarynkową skórką roztaczały zapach jesieni, a gorąca zupa z kalarepy smakowała jak mglista poranna rosa. Był też napój z mięty o smaku rozgrzewającej papryczki chili – dla tych, którzy potrzebowali prawdziwie magicznego orzeźwienia. Uczniowie zadbali o każdy szczegół, by nikt z gości nie opuścił restauracji bez wyjątkowych doznań. W menu pojawiła się kawa dla dorosłych gości, a także barwiona jadalnymi farbami herbatka, która mieniła się kolorami od rubinowego czerwienia po błękit nieba – jak napój z magicznej księgi eliksirów. Zupa z piegami, przyrządzona na cześć golarza Filipa z Akademii pana Kleksa, wciągała swoim aromatem, przypominając baśniowe uczty, które mogły się odbywać tylko w świecie snów. Na deser przygotowano słodkie cudeńka – maleńkie przysmaki stworzone z darów natury.
Stoły w tej bajkowej restauracji prezentowały się jak prawdziwe dzieła sztuki jesieni. Ubrane w biel obrusów, były ozdobione barwnymi liśćmi, które mieniły się złotem, czerwienią i pomarańczem – jakby każda z nich wciąż przechowywała ciepło ostatnich promieni słonecznych. Pośród liści pyszniły się małe żołędzie o wypolerowanych, błyszczących czapeczkach, które wyglądały jak maleńkie dary lasu, ułożone specjalnie dla gości restauracji.
Ciepły blask świec w kształcie dyni rzucał migoczące światło na stoły, tworząc przytulny i magiczny nastrój, przypominający prawdziwie baśniową kolację. Wszystko to oplecione było suszonymi trawami i zielonym mchem, tworząc kompozycje jak z zaczarowanego lasu, gdzie każda roślina, liść i żołądź zdawały się opowiadać własną historię.
Na koniec, ubrani w śnieżnobiałe fartuchy, przypominające szaty alchemików i magów, uczniowie założyli na głowy wielkie, białe czapy – korony królów kuchni. W tej chwili każdy z nich wyglądał jak mistrz kuchni z pałacu baśniowego króla. Pracowali z wielkim zaangażowaniem, cicho i zgodnie, jakby bali się zakłócić magię chwili.
W tej cudownej atmosferze, przy blasku świec i zapachu jesiennych liści, bajkowa restauracja klasy IV A stała się prawdziwym rajem dla zmysłów – miejscem, gdzie każdy czuł się jak bohater baśni, choćby tylko na chwilę.
Renata Młodzińska
53
106. rocznica odzyskania niepodległości
Lekkoatletyka w Chorkówce
III Lekkoatletyczny mityng dla uczniów Szkół Podstawowych z Gminy Chorkówka
,,Aktywność ruchowa - najlepszą metodą na walkę z nudą”
24 października br. na obiekcie Kompleksu Boisk Sportowych w Chorkówce odbyły się lekkoatletyczne zawody, w których łącznie, we wszystkich 28 konkurencjach (skoki, biegi i rzuty) z podziałem na kategorie wiekowe dziewcząt i chłopców uczestniczyło prawie 150 uczniów klas I-VIII z czterech szkół: Bóbrki, Chorkówki, Świerzowej Polskiej i Zręcina. Dziewczęta i chłopcy klas 1 - 2 rywalizowali w dwóch konkurencjach biegowych, tj. 40 oraz 200 m. Z kolei klasy 3 - 4 oraz 5 - 6 w biegu na 60 m., rzucie piłeczką palantową i skoku w dal oraz dziewczęta na 300 i 400 m., a chłopcy na 300 i 600 m. Uczniowie najstarszych klas VII – VIII, mogli wziąć udział w biegu na 100 m., skoku w dal i pchnięciu kulą, także na 600 m. - dziewczęta i 800 m. - chłopcy.
W kategorii klas V - VI oraz VII – VIII (osobno dla dziewcząt i chłopców), odbyła się także rywalizacja w sztafecie szwedzkiej (w drużynie biegły 4 osoby, każda z nich na swojej zmianie miała do pokonania tylko jeden odcinek według kolejności: 100, 200, 300 oraz 400 m.). Sześciu najlepszych zawodników w poszczególnych konkurencjach otrzymało dyplomy, dodatkowo pierwsza trójka - medale. W sztafetach za pierwsze trzy lokaty wręczono puchary.
Łącznie wręczonych zostało 81 medali i prawie 130 dyplomów. Wiele spontanicznych emocji, którym towarzyszyła piękna, rywalizacja fair play, uśmiech i radość głównych aktorów tego sportowego widowiska, tj. uczniów, także ich opiekunów, kształtowanie i rozwijanie poprzez sport pełnej i wszechstronnej osobowości młodych ludzi - tak w kilku zdaniach można powiedzieć o tej trwającej ponad 4,5 godziny lekkoatletycznej imprezie.
Zawody, których organizatorem był działający przy Zespole Szkół w Zręcinie, Uczniowski Klub Sportowy ,,Orlik”, zostały sfinansowane (nie licząc wkładu własnego niematerialnego - organizacja, sędziowanie) ze środków pieniężnych Urzędu Gminy Chorkówka w ramach oferty o przyznanie dotacji z zakresu finansowania rozwoju sportu, pod nazwą: ,,Popularyzacja uprawiania sportu, m.in. lekkoatletyki dla podnoszenia sprawności fizycznej wśród uczniów Szkół Podstawowych w Gminie Chorkówka w 2024 roku”.
Imprezę otworzył oraz na zakończenie podsumowania dokonał (wcześniej nagradzając najlepszych zawodników) Grzegorz Węgrzynowski - Wójt Gminy Chorkówka, który wyrażając swoje zadowolenie z tak licznej grupy uczestników, podziękował wszystkim uczniom i opiekunom za przybycie i za pełną hartu sportową walkę. Słowa wdzięczności i uznania popłynęły w kierunku głównego organizatora. Podziękowania należą się wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili do sprawnego przebiegu tej lekkoatletycznej imprezy. Nauczycielom wychowania fizycznego poszczególnych szkół oraz studentom II roku wychowania fizycznego w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie za pomoc w sędziowaniu, pracownikom KBS za przygotowanie obiektu oraz Bogusławowi Packowi z Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce za wypisanie wszystkich dyplomów. Oczywiście gorące brawa trzeba skierować w stronę głównych bohaterów, tj. uczniów - tych, którzy otrzymali medale i dyplomy, ale również tych, którzy zajęli nieco dalsze lokaty.
Łączna liczba uczestników pokazuje, że lekkoatletyka, nazywana poprzez mnogość i wielość konkurencji ,,królową sportu”, może być lubiana i uprawiana przez uczniów. Jednak, aby tak się stało, trzeba systematycznie podejmować działania zachęcające i motywujące dzieci i młodzież do uprawiania aktywności ruchowej, a jednym z przykładów może być ta lekkoatletyczna impreza rozegrana na stadionie w Chorkówce.
Łącznie, uczniowie ze Zręcina w rywalizacji indywidualnej zdobyli 39 medali (13 złotych, 16 srebrnych i 10 brązowych) oraz w biegach sztafetowych 4 (3 złote i 1 srebrny). Pozostałych ponad 40 krążków medalowych trafiło do uczniów ze szkół w Bóbrce (11), Chorkówki (15), Świerzowej Polskiej (16)
Oto nasi medaliści oraz ci, którzy uplasowali się na miejscach 4 - 6, a także zajęli pozostałe lokaty:
Klasy 1 - 2:
Dziewczęta: 1. m: Maja Madej (200 m.), 2. m: Lena Lasko (40 m.), Liliana Woźniak (200 m.), 3.m: Natalia Guzik (40 m) 4. m: Sandra Pietruczenik (40 m.), Zuzanna Madej (200 m.), Lena Korab (skok w dal), 5. m: Sara Boruta (skok w dal), Alicja Żywicka (200 m.), 6. m: Nadia Beck (200 m.)
Chłopcy: 1. m: Patryk Guzik (40 m.), 2. m: Michał Gromek (40 m.), Mikołaj Feruś (200 m.), 3. m: Kamil Knap, 4 .m: Michał Potoczny, 9. m: Hubert Nowak (skok w dal).
klasy 3 - 4:
Dziewczęta: 1.m: Helena Jankowicz (rzut piłeczką palantową), Hanna Ślązak (skok w dal), 2.m: Róża Goleń (rzut piłeczką palantową), 4.m: Zuzanna Patla, 5. m: Julia Dubis, 7.m: Alicja Mikosz (wszystkie trzy na 300 m).
Chłopcy:
2. m: Dawid Kozicki (60 m.), 3. m: Nikodem Adamik (60 m.), Szymon Lasko (skok w dal), Mikołaj Łopatkiewicz (rzut piłeczką palantową), 4.m: Karol Sanocki (60 m.), Marcel Leśniak (300 m.), 5.m: Ignacy Guzik (60 m.), Piotr Jaracz (300 m.), 6.m: Leonardo Pizzoni (60 m.), Jakub Kilar (300 m.), Alan Barnaś (skok w dal), 7. m: Dawid Kozicki (300 m.), Maciej Bałuka (skok w dal).
klasy 5-6:
Dziewczęta:
1. m: Wiktora Rak, 2. m: Nina Brzozowska, 3.m: Zuzanna Kuchta (wszystkie trzy na 400 m.), 4. m: Eliza Patla i Maja Adamik (obydwie na 60 m.), 6.m: Milena Sajdak (400 m.), 9. m: Emilia Śmietana (60 m.).
1. miejsce w biegu sztafetowym (100 m. – Z. Kuchta, 200 m. – M. Sajdak, 300 m. – N. Brzozowska, 400 m. – W. Rak).
Chłopcy:
1. m: Szymon Pomykała (60 m.), Szymon Kulasik (skok w dal), 2.m: Filip Gydziak (60 m.), Oliwier Feruś (600 m.), Fabian Barnaś (skok w dal), 3. m: Tomasz Subik (600 m.), Oliwier Feruś (skok w dal), 4. m: Michał Buczyński (skok w dal) , Rafał Adamczyk (60 m.), Szymon Kulasik (600 m.), 5. m: Michał Buczyński (600 m.), Michał Rak (rzut piłeczką palantową), Tomasz Subik (skok w dal), 6 . m: Szymon Cieśla (60 m.), 9. m: Kacper Góra (skok w dal), 10. m: Sebastian Pomykała, 11. m: Miłosz Kulasik (obydwaj rzut piłeczką palantową)
1. miejsce w biegu sztafetowym (100 m. – Szymon Kulasik, 200 m. – Tomasz Subik, 300 m. – Michał Buczyński, 400 m. – Oliwier Feruś).
klasy 7- 8:
Dziewczęta:
1. m: Nadia Mączka (100 m.), Milena Wojtowicz (600 m.), Wiktoria Bałaban (pchnięcie kulą), Iga Wawrzecka (skok w dal), 2. m: Julia Maziarz (100 m.), Julia . Łopatkiewicz (600 m.), Kinga Żywicka (pchnięcie kulą), Maja Wojtaszko (skok w dal), 3. m: Zuzanna Mędrek (100 m).
1. miejsce w bieg sztafetowym (100 m. – N. Mączka, 200 m. – M. Wojtowicz, 300 m. – J. Łopatkiewicz, 400 m. – I. Wawrzecka).
Chłopcy:
1 m.: Oliwier Adamik (800 m.), Wiktor Cieplik (pchnięcie kulą), 2. m: Hubert Jaskółka (800 m.), Jakub Knap (pchnięcie kulą), 3. m: Tymoteusz Gromek (800 m.), 5.m: Krystian Szpyla, 6. m: Ernest Boruta (obydwaj pchnięcie kulą),
tekst, zdjęcia i opracowanie wyników: A. Przybysz,
9
Odpłatność za obiady za listopad
Odpłatność za obiady za listopad należy uiścić do 31.10.2024 r. W tytule przelewu należy wpisać imię i nazwisko dziecka, klasę oraz I, II lub I i II danie. Przed dokonaniem wpłaty proszę uwzględnić odpis, jeżeli jest o nim przekazana informacja w dzienniku elektronicznym (na koncie rodzica).
Potwierdzenie wpłaty należy dostarczyć do Szkoły w formie pisemnej lub elektronicznej.
I danie: 19 x 1,50 zł = 28,50 zł
II danie: 19 x 4,50 zł = 85,50 zł
pełny obiad: 19 x 6,00 zł = 114,00 zł
Numer konta: 76 1020 4391 0000 6602 0230 9995
Poranki z książką
W ramach realizacji Priorytetu 3 ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” dzieci z Oddziału Przedszkolnego w październiku rozpoczęły w bibliotece szkolnej cykl porannych spotkań z literaturą dziecięcą - ,,Jesień w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce” Tomasza Szweda. Treść książki stanowiła inspirację do tworzenia prac plastycznych nawiązujących do trwającej pory roku, czyli jesieni.
Poszczególne rozdziały z książki były czytane przez nauczyciela bibliotekarza i dotyczyły odrębnej historii pacjenta i jego przypadku chorobowego. Po jego wysłuchaniu dzieci pięknie opowiadały o nadejściu jesieni w Leśnej Górce, gdzie mieszkańcy gromadzili zapasy na zimę, a w Klinice trwała codzienna praca personelu niosącego pomoc chorym zwierzętom.: profesora Borsuka, doktor Łasiczki, doktor Kuny, sanitariusza Rysia i siostry Wiewiórki. Wykonywali oni ważne operacje, opatrywali rany, udzielali porad, wypisywali recepty oraz wspierali swoich pacjentów i ich rodziny w trudnych chwilach. Po przeczytaniu książki wykonaliśmy wspólny plakat zachęcający innych do jej przeczytania oraz własne zakładki do książek.
Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w ,,Porankach z książką’’ i z niecierpliwością oczekiwały kolejnych przygód bohaterów. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z uśmiechem na twarzy oraz z obietnicą, że wróci, aby korzystać z bogatego księgozbioru.
Tekst: Ewa Gromek
Zdjęcia: Monika Bukowska
9
Archiwum Aktualności