• Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

          • 21 października 2022 r. w Zespole Szkół w Zręcinie odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy pierwszej, przygotowane przez nauczyciela bibliotekarza. Głównym celem tej uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej oraz rozwijania umiejętności czytania. Z tej okazji uczniowie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej: Popatrz, ile jesieni… .

            Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy w obecności wychowawcy oraz Dyrektora z dumą złożyli przyrzeczenie, po którym uczniowie zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Aktu pasowania dokonał Dyrektor. Nowi czytelnicy otrzymali wyprawkę czytelniczą dla pierwszaka ,,Mała książka - wielki człowiek’’, pamiątkowe dyplomy i zaproszenie do korzystania z księgozbioru biblioteki.

            Ewa Gromek

          • Rywalizacja sportowa uczniów rozpoczęta

          • O Sporcie, ty jesteś Piękno! Tyś architektem tej budowli ludzkiego ciała, które oddane niskim żądzom warte jest pogardy, a rzeźbione szlachetnym wysiłkiem staje się czarą wzniosłości. Żadne piękno nie może istnieć bez proporcji i równowagi, a tyś mistrzem niezrównanym obydwu, gdyż ty stwarzasz harmonię, ty nadajesz rytm ruchom, ty siłę zdobisz wdziękiem, a gibkość nasycasz mocą ….

            Fragment wiersza pt. ,,Oda do sportu”, którego autorem jest twórca nowożytnych igrzysk olimpijskich – Francuz baron Pierre de Coubertin

             

                        Za nami już dwa miesiące nauki w roku szkolnym 2022/2023. W wieloaspektowe działania szkoły w zakresie nauczania, wychowania i opieki, mocno wpisuje się niezliczona ilość przedsięwzięć promujących zdrowy styl życia – przede wszystkim przez szeroko rozumiany sport, także rekreację i turystykę. Natomiast, wśród podjętych działań sportowych pierwszeństwo należy przypisać rywalizacji odbywającej się według kalendarza Podkarpackiego Szkolnego Związku Sportowego w Rzeszowie. 15 września br. w sali Urzędu Gminy Chorkówka, w obecności wójta Grzegorza Węgrzynowskiego, miało miejsce spotkanie przedstawicieli z grona nauczyciele wychowania fizycznego – uczących na terenie gminy, którzy ustalili harmonogram gminnych zawodów sportowych w całym roku szkolnym.

                        Pierwsze zawody, które trzeba uznać za inaugurację sezonu sportowego, miały miejsce już 26 września na stadionie lekkoatletycznym w Chorkówce, a były to sztafetowe biegi przełajowe, w których uczestniczyło ponad 80 uczniów z 5 szkół podstawowych z Gminy Chorkówka. Bardzo udanie w tych zawodach – w kategorii Igrzyska Dzieci (dalej: ID), tj. rocznik 2010 i młodsi oraz Igrzyska Młodzieży Szkolnej (dalej: IMS) tj. rocznik 2009 i 2008 wypadli uczniowie ze Zręcina, którzy drużynowo trzy razy stawali na najwyższym stopniu podium. W kategorii dziewcząt i chłopców - ID oraz IMS - dziewcząt. W tej drugiej kategorii nasi chłopcy uplasowali się na 4. miejscu (zwyciężył zespół z Chorkówki). Uczniom oraz ich opiekunom ze szkół w Bóbrce, Chorkówce, Draganowej, Kopytowej oraz ze Zręcina dziękujemy za to, że pomimo niezbyt sprzyjającej, deszczowej pogody wzięli udział w tej biegowej imprezie. Sztafetowe biegi w Chorkówce zostały zorganizowanie przez nauczycieli wychowania fizycznego ze Zręcina - Adama Przybysza oraz Rafała Wójtowicza, zaś dyplomy przygotowane przez pracowników Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce. Zwycięskie zespoły uzyskały prawo startu i reprezentowania gminy Chorkówka podczas zawodów powiatowych, które 13 października odbyły się na trasie biegowej znajdującej się przy LO w Jedliczu.

            Podczas rywalizacji powiatowej dobrze wypadły drużyny dziewcząt i chłopców, które w kategorii młodszej zajęły 4. lokaty, wśród chłopców rywalizowało 10. zespołów, a w gronie dziewcząt 7. drużyn.

            Skład drużyn ze Zręcina podczas zawodów gminnych oraz powiatowych,

            grupa młodsza:

            dziewczęta: Lena Jasińska, Julia Łopatkiewicz, Anna Magdziak, Nadia Mączka, Milena Sajdak, Wiktoria Rak, Zuzanna Świeboda, Iga Wawrzecka, Maja Wojtaszko, chłopcy: Oliwier Adamik, Szymon Belczyk, Oliwier Feruś, Tymoteusz Gromek, Hubert Jaskółka, Jakub Jastrząb, Tomasz Subik, Mateusz Szumlański,

            grupa starsza (zawody gminne):

            dziewczęta: Izabela Bąk, Karolina Klimek, Julia Kurowska, Aleksandra Pencak, Eryka Sarna, Anna Stryczniewicz, chłopcy: Mikołaj Drożdżal, Eryk Foremny, Patryk Hadała, Bartosz Serwiński, Szymon Subik, Igor Wożniak.

                        W ciągu tych kilku tygodni trwającego roku szkolnego odbyło się także już kilka zawodów rangi finału województwa podkarpackiego w lekkiej atletyce tj. finały sztafet 4 x 100 m oraz sztafety szwedzkiej, a także indywidualne mistrzostwa w lekkiej atletyce w kategorii ID oraz IMS. Podczas finału wojewódzkiego w kategorii młodszej, który został rozegrany 28 września br. na stadionie lekkoatletycznym w Kolbuszowej, szkołę ze Zręcina reprezentowało ośmioro uczniów: wśród dziewcząt: Julia Łopatkiewicz (600 m), Nadia Mączka, Zuzanna Świeboda (obydwie na 60 m), Iga Wawrzecka i Maja Wojtaszko (obydwie w skoku w dal), w kategorii chłopców: Oliwier Adamik, Hubert Jaskóła, Jakub Jastrząb (wszyscy w biegu na 1000 m). W rywalizacji indywidualnej najlepiej wypały dziewczęta startujące w skoku w dal, na 49. zawodniczek I. Wawrzecka (3,90 m) zajęła 20. miejsce, a Maja Wojtaszko (3,80 m) uplasowała się na 29. pozycji.

            Łącznie nasi lekkoatleci zdobyli 14 punktów, zaliczanych do rywalizacji wojewódzkiej (w minionym roku w ponad 15 zawodach sportowych uzyskaliśmy 38 oczek), a w tym roku szkolnym (biorąc jeszcze pod uwagę zawody powiatowe w sztafetowych biegach przełajowych) tylko z dwóch imprez mamy już 22 dwa punkty. Wszystkim uczniom – sportowcom serdecznie gratulujemy i życzymy udanych startów podczas kolejnych zawodów sportowych.

            A. Przybysz

          • KONKURS WOJEWÓDZKI "IGNACY ŁUKASIEWICZ - POLSKI PROMETEUSZ"

          •  

            Zapraszamy szkoły z terenu województwa podkarpackiego do udziału w II edycji Wojewódzkiego Konkursu "Ignacy Łukasiewicz - polski Prometeusz".

             

            REGULAMIN

            KONKURS WOJEWÓDZKI

            „IGNACY ŁUKASIEWICZ – POLSKI  PROMETEUSZ” – II edycja

             

            I  Cele konkursu

            • poszerzenie wiedzy na temat życia, pracy i osiągnięć Ignacego Łukasiewicza,
            • ukazanie wielkiego wkładu Pioniera przemysłu naftowego w rozwój polskiej, europejskiej oraz światowej nauki i techniki,
            • uświadomienie uczestnikom roli, jaką odegrał Ignacy Łukasiewicz w dziejach naszego regionu i historii Polski,
            • pobudzenie uczestników do wszechstronnego rozwoju wiedzy.

             

            II  Organizator

            Zespół Szkół w Zręcinie

             

            III  Warunki uczestnictwa

            W konkursie mogą uczestniczyć uczniowie klas starszych (IV – VIII) szkół podstawowych
            z województwa podkarpackiego. Każda szkoła może zgłosić maksymalnie trzech uczniów. Warunkiem uczestnictwa jest dostarczenie przez szkoły kart imiennego zgłoszenia uczestników. Zgłoszenia reprezentantów szkół oraz zgody rodziców na udział dziecka w konkursie wg załączonego wzoru należy wysłać do 10 lutego 2023 r. na adres: i.lukasiewicz@onet.pl

             

            Wszelkie koszty związane z udziałem w konkursie ponoszą szkoły macierzyste.

            Uczestnicy konkursu wyrażają zgodę na opublikowanie podanych przez siebie danych i informacji o zajętym miejscu.

            IV Organizacja konkursu

            Miejsce i czas: Zespół Szkół w Zręcinie (ul. Łukasiewicza 31), 10 marca 2023 r., rozpoczęcie o godz. 1000.  

            Forma: test wiedzy opracowany na podstawie podanej niżej literatury. Zadania
            konkursowe mogą mieć charakter testu z pytaniami zamkniętymi i otwartymi, mogą też polegać na analizowaniu fotografii czy ilustracji.

            V  Laureaci

            Tytuł laureata konkursu otrzymuje 20% uczestników, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów, przy czym wynik ten stanowi co najmniej 50% maksymalnej liczby punktów.

            VI   Nagrody

            Laureaci otrzymają nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy konkursu - pamiątkowe dyplomy.

             

            VII  Literatura

            • Włodzimierz Bonusiak  Szejk z Galicji. Ignacy Łukasiewicz 1822-1882
            • Józef Zbigniew Sozański  Ignacy Łukasiewicz. Życie, dzieło i pamięć

             

            VIII Karta zgłoszenia do Konkursu – w załączeniu.

             

            Organizator zastrzega prawo zmiany niniejszego regulaminu.

            Ewentualne informacje o zmianach zostaną przesłane pocztą elektroniczną do szkół, które zgłosiły udział w konkursie.

             

            Kontakt: 600 839 461 (pani Joanna Brzozowska-Kuchta)

             

             

          • Odpłatność za obiady dla OP i klas I-VIII

          • Płatność za obiady za  listopad należy uiścić do 31. 10. 2022 r.  W tytule przelewu należy wpisać imię i nazwisko dziecka, klasę oraz I, II lub I i II danie. Prosimy przekazać dokładną kwotę, bez zaokrągleń (z uwzględnieniem odpisu).

            O kwocie odpisu z obiadów rodzice są informowani za pośrednictwem dziennika elektronicznego.

            Na podstawie dostarczonych potwierdzeń przelewu będą wydawane bloczki na obiad:

            I danie: 20 x 1,50 zł = 30,00 zł

            II danie: 20 x 4,50 zł= 90,00 zł

            pełny obiad: 20 x 6,00 zł= 120,00 zł

            Numer konta: 97 8636 1031 2003 1503 9031 0001

          • Jesteśmy już uczniami!

          • 20 października, w Święto Patronów Szkoły odbyło się pasowanie pierwszoklasistów na uczniów. Uroczystość rozpoczął Pan Dyrektor, który powitał wszystkich zebranych i w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na wartości życiowe reprezentowane przez św. Jana Kantego i św. Jana Pawła II – Patronów naszej Szkoły. Następnie głos zabrały uczennice z klasy IVa, które powitały i złożyły życzenia dzieciom z klasy I. W końcu nadszedł czas na pokazanie swoich umiejętności przez samych pierwszaków. Nie zabrakło emocji związanych z tremą przed występem, wśród tak licznie zgromadzonej publiczności: uczniów, nauczycieli, rodziców. Dzieci recytowały krótkie wierszyki i śpiewały piosenki dotyczące szkolnej nauki, ich samych oraz naszej Ojczyzny. W swoim programie nawiązały również do postaci Patronów. Zapewniły, że będą się starały pomnażać dobre ziarno zasiane przez świętych : Jana Kantego i Jana Pawła II, poprzez swoje zachowanie i naukę.

            Podniosłą, a zarazem najważniejszą częścią całej uroczystości było złożenie ślubowania przez pierwszoklasistów, a następnie pasowanie ich na uczniów przez Pana Dyrektora, co było dla nich dużym przeżyciem.

            Na zakończenie, pełnoprawni już uczniowie klasy I, otrzymali pamiątkowe dyplomy, tarcze i swój pierwszy dokument, jakim jest Legitymacja Szkolna.

            Dzień Patronów nie zakończył się na ceremonii pasowania pierwszoklasistów. W tym samym dniu, po południu w kościele w Zręcinie odbyła się uroczysta Msza św., w której uczestniczyli przedstawiciele całej społeczności szkolnej.

            Miejmy nadzieję, że Patroni Szkoły będą dla naszych uczniów wzorem do naśladowania nie tylko poprzez lata nauki, ale również w całym życiu. Najwyższe wartości, które prezentowali św. Jan Kanty i św. Jan Paweł II nigdy nie przeminą, bo oni pokazali nam, jak trzeba pięknie żyć.

                                                                                        Wychowawca klasy I

          • WYRÓŻNIENIA DLA NASZYCH NAUCZYCIELI Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

          • 13 i 14 października 2022 r. w Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie odbyły się Wojewódzkie Uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej, podczas których nauczycielom i pracownikom oświaty z województwa podkarpackiego wręczone zostały  nagrody i medale. Wśród nich znaleźli się nauczyciele ze Szkoły w Zręcinie. W czwartek, 13 X,  Pani Ewa Drożdżal odebrała nagrodę Ministra Edukacji i Nauki, a w piątek, 14 X, Panie Beata Bodaszewska i Ewa Drożdżal zostały uhonorowane Medalami Komisji Edukacji Narodowej. Nagrody zostały przyznane na wniosek Dyrektora Zespołu Szkół w Zręcinie po zaopiniowaniu przez Radę Pedagogiczną.

            SERDECZNIE GRATULUJEMY!

          • Skwer im. Łukasiewiczów przy Zespole Szkół w Zręcinie

          • Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 – Rokiem Ignacego Łukasiewicza. Z tej okazji w Polsce odbyło się wiele wydarzeń upamiętniających działalność tego wielkiego Polaka, również w Zręcinie.

            Nasza Szkoła pragnie, by pamięć o Łukasiewiczach, tak blisko związanych ze Zręcinem, wciąż trwała. Dlatego powstał tu skwerek imienia Honoraty i Ignacego Łukasiewiczów, który uroczyście otwarto 13 października. Będzie to miejsce wyciszenia, wypoczynku, zadumy.

            W związku z tym oraz  Dniem Edukacji Narodowej klasy ósme przygotowały krótką część artystyczną. Młodzi aktorzy bardzo się stresowali, bo po raz pierwszy występowali przed liczną publicznością i do tego musieli posłużyć się mikrofonem. Całość wypadła jednak doskonale. Pan Dyrektor w krótkiej przemowie złożył życzenia nauczycielom i zaprosił wszystkich na zewnątrz, gdzie panowie Bolesław Kozielec i Stanisław Krężałek odsłonili pamiątkową tablicę, oddając tym samym do użytku nowo powstały skwer.

            Kiedy tylko pogoda na to pozwoli, wszyscy chętnie skorzystamy z chwili wytchnienia w tym cichym zakątku.

            tekst: R. Młodzińska
            zdjęcia: K. Sznajder, M. Przewoźnik

          • CZUJNIK SMOGU

          • Dzisiaj, 5 października, na budynku naszej Szkoły od strony ulicy Ignacego Łukasiewicza został zamontowany czujnik zewnętrzny mierzący wielkości fizyczne określające poziom zanieczyszczenia powietrza (ilość pyłu zawieszonego) wraz z tablicą informacyjną LED, służącą prezentacji wyników pomiarów jakości powietrza.

            Montaż czujnika odbył się w ramach współpracy naszej Szkoły w projekcie Edukacyjna Sieć Antysmogowa /ESA/, realizowanym przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową - Państwowym Instytutem Badawczym /NASK/. Projekt służy zwiększeniu świadomości uczniów, rodziców, mieszkańców w zakresie szeroko rozumianej ekologii, przede wszystkim problematyki jakości powietrza jako wspólnego dobra o szczególnym zanaczeniu.

            Zachęcamy do korzystania z informacji wyświetlanych pod czujnikiem i sprawdzania jakości powietrza, zwłaszcza w nadchodzącym okresie grzewczym.

            Paweł Przetacznik

      • Kontakty

        • Zespół Szkół w Zręcinie Szkoła Podstawowa im. św. Jana Kantego i św. Jana Pawła II w Zręcinie Samorządowe Przedszkole w Zręcinie
        • 48 13 43 180 13 – sekretariat 48 13 30 612 43 – dyrektor 48 13 30 612 41 – pokój nauczycielski 48 13 30 613 11 – fax 48 13 42 214 74 - przedszkole
        • Zręcin ul. Łukasiewicza 31 38-457 Zręcin woj.podkarpackie Poland
        • /ZSZRECIN/SkrytkaESP
      • Logowanie