• Wizyta Księdza Biskupa Stanisława Jamrozka

          • … I  dlatego Chrystusa nie można wyłączać z dziejów człowieka w jakimkolwiek miejscu ziemi. Nie można też bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski – przede wszystkim jako dziejów ludzi, którzy przeszli i przechodzą przez tę ziemię. Dzieje ludzi! Dzieje narodu są przede wszystkim dziejami ludzi. A dzieje każdego człowieka toczą się w Jezusie Chrystusie. W Nim stają się dziejami zbawienia…

            Jan Paweł II (fragment z homilii wygłoszonej podczas pierwszej wizyty do Polski w 1979 r.)

             

                        20 lutego 2023 r., to ważny czas dla naszej społeczności szkolnej, bowiem w tym dniu gościliśmy w murach naszej Szkoły ks. bp. Stanisława Jamrozka, który pełni funkcję bp. pomocniczego archidiecezji przemyskiej. Warto podkreślić, iż odwiedziny odbyły się w ramach wizytacji kanonicznej zręcińskiej parafii, a także to, że dzień wcześniej, tj. w niedzielę 19 lutego, ponad 30 uczniów z naszej Szkoły przyjęło sakrament bierzmowania.

            Poniedziałkowe spotkanie rozpoczęło się uroczystym wprowadzeniem Pocztu Sztandarowego. Następnie, słowa powitania do zgromadzonych w sali sportowej uczniów, nauczycieli oraz księży uczących religii, a nade wszystko zacnego gościa skierował dyrektor Szkoły Paweł Przetacznik, który, obok przywitania, wypowiedział wiele cennych słów przybliżających historię Zręcina, nawiązując do dziejów parafii i szkolnictwa. Padły również nazwiska wielu zasłużonych ludzi, którzy swoimi czynami i dokonaniami tworzą historię, tej małej ojczyzny jaką jest Zręcin, można tu wymienić Ignacego Łukasiewicza, Karola Klobassę – Zrenckiego, Tytusa Trzcieskiego. Dowiedzieliśmy się także, że dwukrotnie - na początku i w latach dwudziestych minionego wieku, parafię w Zręcinie odwiedził ówczesny biskup przemyski Józef Sebastian Pelczar.

            Parafrazując przytoczony na początku fragment słów z przemówienia papieża Jana Pawła II podczas jego pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r., które zostały wypowiedziane na Placu Zwycięstwa w Warszawie, przy jednoczesnym głębokim wsłuchaniu się w to, co mówił dyrektor P. Przetacznik, można bez cienia przesady powiedzieć, że nie można zrozumieć także pełnej historii Zręcina bez odniesienia się do Kościoła, a tym samym do parafii, do tych ludzi, którzy tu żyli, pracowali, tworzyli, uczyli, a jednocześnie ich życie było mocno zakorzenione w Chrystusowej nauce.

                        To było ze wszech miar bardzo udane spotkanie. Ks. bp Stanisław Jamrozek, to osoba o wyjątkowo otwartym i ciepłym sercu, odnosząca się z niebywałą życzliwością i czułością do dzieci i młodzieży, także do nauczycieli. W ramach katechezy wygłoszonej do uczniów klas I-VIII oraz dzieci w wieku przedszkolnym, bp Stanisław w sposób bardzo przystępny i klarowny zwrócił uwagę na wieloaspektową rolę szkoły w życiu młodego człowieka. Szkoły, której zadaniem jest nie tylko edukować, ale także wychowywać.

            Uczniom życzył, by rozwijali i pogłębiali swoją wiedzę przez systematyczną naukę, ale także przez czytanie książek. Jako niegdyś dobrze zapowiadający się piłkarz (przed wstąpieniem do przemyskiego seminarium przez kilka lat uprawiał tę dyscyplinę sportu, m.in. grał w drużynie ,,Zelmer” Rzeszów) zwrócił uwagę na to, by uczniowie dbali o zdrowie poprzez systematyczne uprawianie aktywności ruchowej, by nie dali się zniewolić nadmiernemu siedzeniu przed komputerem czy smartfonem. Na koniec ks. bp. Stanisław przypomniał zgromadzonej społeczności szkolnej, aby przy tym wszystkim nie brakło jej sił i czasu na rozwój duchowy, na to, aby była wierna tym wartościom, które swoim życiem głosili Patroni Szkoły: św. Jan Kanty i św. Jan Paweł II.

            Z kolei podczas spotkania z gronem pedagogicznym, które również przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze, ks. bp. Stanisław podziękował dyrektorowi, wszystkim nauczycielom oraz pracownikom Szkoły za trud pracy w kształtowaniu pełnej osobowości młodych ludzi. Za to, że w tych niełatwych czasach, zwłaszcza jeśli chodzi o wychowanie, także na polu wiary, szkoła w Zręcinie podejmuje wiele działań, które przyczyniają się do rozwijania u uczniów harmonii związanej z intelektem, z rozwojem fizycznym oraz duchowym. Padły także słowa wdzięczności za dobrą współpracę dyrektora i nauczycieli z księżmi z parafii Zręcin, którzy uczą katechezy w miejscowej szkole.

            Wizyta ks. bp. Stanisława Jamrozka w Zespole Szkół w Zręcinie przeszła już do historii, można by rzec wypełniła kolejne jej czyste karty, po to, by znów ktoś kiedyś za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, przedstawiając dzieje Zręcina, historię jego parafii, szkoły mógł wspomnieć o tym, co wydarzyło się w Zręcinie 20 lutego 2023 r.

             

             A.Przybysz

          • Odpłatność za obiady dla dzieci z OP i klas I- VIII

          • Odpłatność za obiady za  marzec  należy uiścić do 28 lutego 2023 r.  W tytule przelewu należy wpisać imię i nazwisko dziecka, klasę oraz I, II lub I i II danie. Prosimy przekazać dokładną kwotę, bez zaokrągleń ( z uwzględnieniem odpisu).

            O kwocie odpisu z obiadów rodzice są  informowani za pośrednictwem dziennika elektronicznego.

            Na podstawie dostarczonych potwierdzeń przelewu będą wydawane bloczki na obiad:

            I danie: 22 x 1,50 zł = 33,0 zł

            II danie: 22 x 4,50 zł=99,0 zł

            pełny obiad: 22 x 6,00 zł=132,00 zł

            Numer konta: 97 8636 1031 2003 1503 9031 0001

          • Walentynki

          • Dzień świętego Walentego to szczególny dzień, który zachęca do okazywania uczuć i rozgrzewa zziębnięte serca. W tym dniu można podarować swoim bliskim karteczkę z życzeniami, kwiaty, prezent.

            W naszej Szkole już kilka dni wcześniej zwrócono się z apelem, aby w Dniu Zakochanych założyć ubrania w kolorach: czerwonym i różowym. Przygotowana została skrzynka walentynkowa. Każdy z uczniów mógł wrzucić do skrzynki własnoręcznie wykonaną karteczkę z serduszkiem, liścik czy inną małą niespodziankę. Posegregowane przesyłki trafiły do adresatów 14-go lutego, a niektóre z powodu nieobecności uczniów w szkole, z małym opóźnieniem.

            Dzień Walentego wpisał się na stałe w harmonogram imprez szkolnych i stał się okazją do wspólnej zabawy.

            A. Nowak

             

            14 lutego w klasach I-III również obchodziliśmy walentynki. Dzień serdeczności i przyjaźni. Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali własnoręcznie wykonane kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanej skrzynki. Liściki roznosiły „Amorki”. Poczta walentynkowa, jak co roku, cieszyła się dużym powodzeniem.

            J. Pudło

          • O narciarskich wojażach...

          • ,,Udział we wszelkiego rodzaju zajęciach sportowo-rekreacyjnych pozwala uczniom, jak również ich opiekunom wyjść ze sfery komfortu i bardziej otwierać się na wartości związane z kulturą fizyczną, m.in. czuć i przeżywać, to wszystko co cielesne i duchowe”.

             

            Piątkowy dzień, 10 lutego był bardzo udany pod względem sportowo-rekreacyjnym dla 42 uczniów z klas III – VIII i czterech opiekunów, którzy, korzystając z oferty ,,Narty dzieciom” - programu od dwóch lat realizowanego przez Ośrodek Sportów Zimowych w Puławach, spędzili prawie 6 godzin na stoku narciarskim KiczeraSki. Piękna, iście zimowa pogoda w miesiącu, który nieraz pokazał zmienną aurę, bardzo dobre warunki narciarskie, świetnie przygotowany stok, wzorowa postawa uczniów oraz duże zaangażowanie podczas zjazdów na dwóch deskach sprawiły, że wyjazd był bardzo udany.

            Na szczególne wyróżnienie zasługuje zwłaszcza tytaniczna praca, tych którzy po raz pierwszy założyli narty, by pod okiem instruktora, jednorazowo przez kilka godzin uczyć się narciarskiego rzemiosła, po to, by na początku, przy wielu momentach kryzysowych, pojawiającym się zwątpieniu, narastającym zmęczeniu, w końcu uwierzyć, że dam radę, że warto walczyć w myśli sentencji św. Augustyna ,,Dopóki walczysz dopóty  jesteś zwycięzcą”. Tak, warto, co na koniec zajęć, absolutnie potwierdziło, poprzez samodzielny zjazd ze średniego stoku (długość prawie 400 m) kilku początkujących adeptów białego szaleństwa. Dodatkowo na temat czwórki z nich, tj.: Antka i Oliwiera z klasy IV b oraz Leny i Szymona z klasy VII wypowiedział się instruktor prowadzący zajęcia, dodając: ”Wszystkim gratuluję i dziękuję za zdyscyplinowanie i włożony wkład pracy, zwłaszcza tej czwórce, proszę im wpisać najlepsze stopnie z wychowania fizycznego oraz najlepsze oceny z zachowania….”

            Podsumowując, trzeba cieszyć się ze wszech miar udanego wyjazdu narciarskiego, lecz jeszcze bardziej być zadowolonym i szczęśliwym z tego, że wszyscy uczestnicy bez urazu i kontuzji, w pełnej sprawności i zdrowiu wrócili do szkoły, do swoich domów, tym bardziej, że nieszczęśliwe wypadki były, są i będą, o czym z pewnością wiedzą rodzice, uczniowie, i nauczyciele, zwłaszcza ci uczący wychowania fizycznego, którzy byli głównymi organizatorami tego wyjazdu. Z pewnością, to narciarskie szusowanie na stoku w Puławach na długo pozostanie w pamięci uczestników. A na pytanie, co najbardziej pamiętasz ze szkolnych lat w zręckiej szkole, wśród kilku czy nawet wielu odpowiedzi, na pewno na czołowym miejscu znajdzie się taka: … Pamiętny luty, 2023 r., i wyjątkowo udane zajęcia na stoku narciarski KiczeraSki w Puławach

            Warto podkreślić, że wszelkiego rodzaju szkolne zajęcia (także i te narciarskie) związane z aktywnością fizyczną- wpisują się w ogólnopolski program ,,Trzymaj formę”, w którym od wielu lat (także i w tym roku szkolnym) biorą udział uczniowie ze szkoły w Zręcinie.

             

            Tekst: A. Przybysz

            Zdjęcia A. Przybysz i R. Wójtowicz

          • Spotkanie z podróżnikiem

          •  

             

            “Ten kto żyje - widzi dużo, ten kto podróżuje - widzi więcej.” 

                                                                   przysłowie arabskie

             

            Spotkania podróżnicze wzbogacają o wiedzę przyrodniczo – geograficzną i zachęcają do poznawania otaczającego świata.

            Od kilku lat nasi uczniowie mogą uczestniczyć w spotkaniach z podróżnikami. 8 lutego 2023 r., po długiej przerwie związanej z pandemią, w naszej szkole po raz kolejny odbyło się spotkanie z Podróżnikiem z grupy trzask.pl. Tym razem jego tematyką była Turcja.

            W swojej relacji Podróżnik przedstawił tradycyjne tureckie potrawy, egzotyczne krajobrazy tego kraju i różnorodność zabytków, ale przede wszystkim otwartość i serdeczność ludzi, z którymi miał przyjemność tam współpracować i spędzać czas. Podczas pokazu uczniowie poznali Stambuł, miasto leżące na dwóch kontynentach. Zapoznali się z historią starożytnej Troi, poznali wspaniałą antyczną przeszłość Efezu. Podziwiali wapienne tarasy w Pamukkale i magiczną Kapadocję z perspektywy lotu balonem. Wirowali jak Derwisze w tradycyjnym stroju i czuli się „jak na tureckim kazaniu” słuchając pozdrowień
            w języku tureckim.

            W trakcie spotkania uczniowie mogli zapoznać się na żywo z rekwizytami przywiezionymi prosto z Turcji, co niewątpliwie cieszyło się sporym zainteresowaniem.

            G. Sobczyńska-Paluch

          • Podsumowanie XXIII edycji akcji ,,GÓRA GROSZA”

          • Wzorem lat ubiegłych, uczniowie z naszej Szkoły przystąpili do akcji ,,Góra Grosza” zorganizowanej przez Towarzystwo ,,Nasz Dom”. Ponieważ zbiórka monet stanowi pomoc i wsparcie dla dzieci i młodzieży wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym, nasi uczniowie pokazali, że są wrażliwi na ich los i chcieli pomóc.

            Podczas zbiórki udało się zebrać rekordową liczbę monet: 33 531, o wartości 1 234,75 zł. Monety zostały przez uczniów posegregowane i policzone, a następnie zważone i spakowane do 8 paczek i za pośrednictwem Poczty Polskiej przekazane do Warszawy.

            Pierwsze miejsce w zbiórce uzyskała klasa VA - 370,14 zł. II miejsce zajęła klasa VB, a trzecie miejsce klasa I. Ofiarność wymienionych klas została doceniona i każdy z uczniów otrzymał nagrodę.

            Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w zbiórkę grosza i zachęcam do udziału w kolejnych akcjach charytatywnych.

            Anna Nowak

      • Kontakty

        • Zespół Szkół w Zręcinie Szkoła Podstawowa im. św. Jana Kantego i św. Jana Pawła II w Zręcinie Samorządowe Przedszkole w Zręcinie
        • 48 13 43 180 13 – sekretariat 48 13 30 612 43 – dyrektor 48 13 30 612 41 – pokój nauczycielski 48 13 30 613 11 – fax 48 13 42 214 74 - przedszkole
        • Zręcin ul. Łukasiewicza 31 38-457 Zręcin woj.podkarpackie Poland
        • /ZSZRECIN/SkrytkaESP
      • Logowanie