IV edycja Wojewódzkiego Konkursu „Ignacy Łukasiewicz – polski Prometeusz” już za nami. Przedsięwzięcie, którego celem było poszerzenie wiedzy na temat życia, pracy i osiągnięć twórcy przemysłu naftowego, zostało zorganizowane przez naszą Szkołę przy wsparciu Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.
Konkurs odbył się 27 marca 2025 roku. Wzięło w nim udział 77 uczniów reprezentujących 30 szkół z terenu województwa podkarpackiego:
- Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce
- Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza w Chorkówce
- Szkoła Podstawowa w Długiem
- Szkoła Podstawowa w Dobieszynie
- Szkoła Podstawowa im. św. Jana z Dukli w Draganowej
- Szkoła Podstawowa w Faliszówce
- Szkoła Podstawowa im. Benedykta Wierdaka w Głowience
- Szkoła Podstawowa nr 2 im. I. Łukasiewicza w Humniskach
- Szkoła Podstawowa w Jasionce
- Szkoła Podstawowa im. ks. St. Kołodzieja w Kobylanach
- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kopytowej
- Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej w Krośnie
- Szkoła Podstawowa nr 15 w Krośnie
- Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Króliku Polskim
- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lubatowej
- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łękach Dukielskich
- Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Łękach Strzyżowskich
- Szkoła Podstawowa im. Tytusa Trzecieskiego w Miejscu Piastowym
- Szkoła Podstawowa im. Aleksandra Fredry w Odrzykoniu
- Szkoła Podstawowa im. Anny z Działyńskich Potockiej w Posadzie Górnej
- Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Rogach
- Zespół Szkół Publicznych w Rymanowie
- Szkoła Podstawowa im. Najświętszego Serca Jezusa w Starej Wsi
- Szkoła Podstawowa im. Stefanii Sempołowskiej w Szebniach
- Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza w Świerzowej Polskiej
- Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Tarnowcu
- Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Monte Cassino w Ustrobnej
- Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza w Węglówce
- Szkoła Podstawowa im. św. Jana Kantego i św. Jana Pawła II w Zręcinie
- Szkoła Podstawowa im. Karola Klobassy-Zrenckiego w Żeglcach.
Uczniowie rozwiązywali test składający się z 13 zadań zamkniętych i otwartych sprawdzających wiedzę na temat życia i działalności Ignacego Łukasiewicza.
W oczekiwaniu na wyniki uczestnicy Konkursu wraz z opiekunami udali się na pobliski cmentarz, gdzie złożyli kwiaty na mogile Honoraty i Ignacego Łukasiewiczów. Następnie uczestniczyli w ciekawych warsztatach przygotowanych przez Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Rzeszowie, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce oraz Koło Naukowe „Być jak Ignacy” w Zespole Szkół w Zręcinie.
Po obiedzie, przygotowanym przez pracowników szkolnej kuchni, nadszedł najbardziej wyczekiwany moment – ogłoszenie wyników.
Przedstawiają się one następująco:
I miejsce – Wiktoria Dereniowska (Szkoła Podstawowa w Posadzie Górnej)
II miejsce – Kinga Krężałek (Zespół Szkół w Zręcinie)
III miejsce – Dawid Sanocki (Szkoła Podstawowa w Tarnowcu).
Ponadto przyznano dziesięć wyróżnień – otrzymali je uczniowie ze szkół w Bóbrce, Chorkówce, Głowience, Jasionce, Kobylanach, Krośnie (SP nr 3) oraz Posadzie Górnej.
Prace konkursowe zostały rzetelnie sprawdzone pod czujnym okiem pani Barbary Olejarz – Dyrektora Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, oraz pani Marzeny Sysak – pracownika działu historycznego Muzeum.
Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy, które wręczyli pani Barbara Olejarz, pani Monika Subik - Dyrektor - Etatowy Członek Zarządu Powiatu Krośnieńskiego oraz pan Grzegorz Węgrzynowski - Wójt Gminy Chorkówka.
Laureaci Konkursu odebrali atrakcyjne nagrody – zwyciężczyni voucher na wyjazd na zieloną szkołę do Paryża (nagrodę ufundowali Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy w Krakowie oraz Spółdzielnia Uczniowska w Zespole Szkół w Zręcinie), zaś zdobywcy II i III miejsca miejsca karty podarunkowe (fundatorem tych nagród było Starostwo Powiatowe w Krośnie oraz Gmina Chorkówka).
Wszyscy laureaci i wyróżnieni otrzymali też bilety wstępu do Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Rzeszowie oraz nagrody rzeczowe przekazane przez Muzeum w Bóbrce.
Warto nadmienić, że Konkurs został wpisany do wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych w roku szkolnym 2024/2025, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej jako szczególne osiągnięcia i tym samym pozwala laureatom na uzyskanie 2 punktów w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia Konkursu: panu Dyrektorowi Pawłowi Przetacznikowi, pani Dyrektor Barbarze Olejarz, pani Marzenie Sysak, prowadzącym warsztaty - pracownikom Muzeum w Bóbrce, pracownikom Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” i pani Dorocie Prętnik, pani Annie Olszyk – autorce projektu i wykonawczyni dekoracji, oraz nauczycielom i pracownikom obsługi Zespołu Szkół w Zręcinie, opiekunom uczestników Konkursu, a zwłaszcza tym, którzy pracowali w komisjach nadzorujących jego przebieg oraz w komisjach oceniających prace konkursowe.
Szczególnie dziękujemy naszym sponsorom, którymi byli:
- Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy w Krakowie
- Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce
- Gmina Chorkówka
- Starostwo Powiatowe w Krośnie
- Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz" w Rzeszowie
- Pani Anna Olszyk
- Spółdzielnia Uczniowska w Zespole Szkół w Zręcinie.
Na koniec serdecznie gratulujemy laureatom i wyróżnionym, a wszystkim uczestnikom naszego przedsięwzięcia dziękujemy za podjęcie trudu przygotowania się do konkursowych zmagań. Mamy nadzieję, że za rok znów się spotkamy.
Joanna Brzozowska-Kuchta,
Beata Bodaszewska
zdjęcia: M. Przewoźnik, K. Sznajder