• 5 listopada 2021 roku nasza szkoła wzięła udział w XXIX rajdzie im. Ignacego Łukasiewicza. Pod opieką Pani Grażyny Sobczyńskiej-Paluch oraz Pani Małgorzaty Przewoźnik, wybraliśmy się na wycieczkę na trasie Bóbrka – Wietrzno – Grodzisko.

        O godz. 8:00 zgromadziliśmy się w budynku naszej szkoły. Po sprawdzeniu obecności udaliśmy się na cmentarz w Zręcinie, gdzie mogliśmy zobaczyć prototyp pierwszej lampy naftowej. Na parkingu obok kościoła spotkaliśmy się z uczniami Szkoły Podstawowej w Kopytowej, po czym udaliśmy się na grób Ignacego Łukasiewicza. Po zapaleniu znicza wyruszyliśmy autokarem w stronę Bóbrki. Kiedy dotarliśmy na miejsce, otrzymaliśmy bilety i zaczęliśmy zwiedzanie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego. Pani przewodnik opowiadała nam różne ciekawostki np. z czego składa się ropa naftowa, bądź do czego się ją wykorzystuje. Mogliśmy tam zobaczyć min. Model kopanki „Wiktor”, Popiersie Ignacego Łukasiewicza z 1982 roku. Niestety wszystkie kopanki są już nieczynne, oprócz jednej, która działa, a nosi nazwę „Franek” i pochodzi aż z 1860 roku. Następnym ciekawym miejscem była Wiertnica ręczna oraz Wiertnica kanadyjska z lokomobilą, która była napędzana przez specjalny zespół napędowy.

        Pani przewodnik oprowadziła nas również po budynku administracyjnym z 1864 roku, to tzw. Dom Ignacego Łukasiewicza. Najpierw oglądnęliśmy pokaz, podczas którego przenieśliśmy się w czasy samego Ignacego. Byliśmy w aptece, w której pracował. Następnie udaliśmy się do jego biura, były tam oryginalne meble, których używał za życia, znajdował się tam również portret Pana Łukasiewicza oraz lampa naftowa i bardzo ładny haft na ścianie wykonany przez jego żonę. W kolejnym pokoju znajdowały się różne lampy naftowe. Mnie w pamięci utkwiła lampa na rower i sypialniana. W następnym pomieszczeniu widzieliśmy się mapę kopalni i mundury górników. W dalszej części wycieczki zobaczyliśmy kolejną prezentację, w której pokazane było jak Ignacy Łukasiewicz przypadkiem odkrywa naftę. Kolejno zwiedziliśmy Kuźnię i Warsztat.

        Po zakończeniu zwiedzania Muzeum wraz z Panem przewodnikiem z krośnieńskiego oddziału PTTK udaliśmy się na spacer po pięknym lesie, kierowaliśmy się w stronę Wietrzna. Jest to słynny żółty szlak, przy którym odkryto ciekawe wykopaliska z zamierzchłych czasów, a nosi on nazwę „Tam gdzie chadzali wojowie”. Spacer jesiennym lasem był bardzo przyjemny, a widoki na pobliskie okolice - piękne. Po drodze mijaliśmy wiatraki, doszliśmy do autokaru i ruszyliśmy do Dukli na ognisko. Na miejscu dostaliśmy kiełbaski i chleb, a w czasie gdy ognisko się rozpalało, pisaliśmy konkursy. Pierwszy dotyczył tego, czego dowiedzieliśmy się o Ignacym Łukasiewiczu, a drugi był o tematyce przyrodniczo-krajoznawczej. Na zakończenie wycieczki zjedliśmy kiełbaski i wyruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły. Do Zręcina dotarliśmy o godz. 14:40.

        Dzięki temu wyjazdowi mogliśmy pogłębić swoje wiadomości o Ignacym Łukasiewiczu, ropie naftowej, czy naszym regionie. Dostarczył on wielu pozytywnych wrażeń, ale także pozwolił nam miło spędzić ze sobą czas.

        Izabela Bąk (kl. 7B)

        Galeria zdjęć:

         

    • Kontakty

      • Zespół Szkół w Zręcinie Szkoła Podstawowa im. św. Jana Kantego i św. Jana Pawła II w Zręcinie Samorządowe Przedszkole w Zręcinie
      • 48 13 43 180 13 – sekretariat 48 13 30 612 43 – dyrektor 48 13 30 612 41 – pokój nauczycielski 48 13 30 613 11 – fax 48 13 42 214 74 - przedszkole
      • Zręcin ul. Łukasiewicza 31 38-457 Zręcin woj.podkarpackie Poland
      • /ZSZRECIN/SkrytkaESP
    • Logowanie