Ignacy i Honorata Łukasiewiczowie - patronowie Skweru w Zespole Szkół w Zręcinie
17.10.2022 03:2613 października 2022 r. w naszej Szkole odsłonięto pamiątkową tablicę na Skwerze Ignacego i Honoraty Łukasiewiczów. Wydarzenie to, jako jedno z wielu organizowanych przez Szkołę w Roku Ignacego Łukasiewicza, wpisuje się w działania upamiętniające niezwykłe zasługi tego skromnego człowieka dla przemysłu i gospodarki Polski, jego zaangażowanie w walkę o niepodległość ojczyzny i działalność charytatywną.
Kilka dni przed tym wydarzeniem dzieci z Oddziału Przedszkolnego poznały historię powstania lampy naftowej, ciekawostki z życia patonów Skweru oraz obejrzały krótki film Historia Ignacego (Fundacja PGNiG Być jak Ignacy) ukazujący dokonania Ignacego Łukasiewicza. Obserwowały i opisywały ropę naftową pochodzącą z terenu kopalni w Bóbrce oraz porównywały jej wygląd z naftą używaną w lampach naftowych. W Wirtualnych Muzeach Małopolski dzieci oglądały aparat - alembik aptekarski przy pomocy którego udało się Ignacemu Łukasiewiczowi uzyskać naftę.
W dniu odsłonięcia tablicy dzieci wzięły udział w wystawie poświęconej Ignacemu Łukasiewiczowi i jego żonie Honoracie zorganizowanej w Szkole - obejrzały używane niegdyś w aptekach pojemniki i wagi, ucierały w moździerzu suszone zioła, podziwiały ciekawe lampy naftowe oraz koronki wykonywane techniką klockową, taką samą, jak w szkole koronkarskiej dla dziewcząt w Chorkówce prowadzonej przez Honoratę Łukasiewicz.
Udział w programie artystycznym Prometeusz z okolic Krosna, wykonanym przez uczniów klas ósmych, poświęconym działalności Ignacego Łukasiewicza zakończyło uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy na Skwerze Ignacego i Honoraty Łukasiewiczów.
To miejsce już zawsze będzie przywoływało dokonania aptekarza, polskiego Prometeusza, którego światło zmieniło bieg historii. Tutaj pamięć o Ignacym Łukasiewiczu będzie splatała się z misternie tworzonymi przez jego żonę Honratę frywolitkami, drobnymi i delikatnymi teneryfkami oraz koronkami o przepięknych wzorach.
GALERIA
Światowy Dzień Drzewa - Święto Drzewa
10.10.2022 22:53Co roku, począwszy od roku 2003, 10 października obchodzimy w Polsce Święto Drzewa. Początki tego wydarzenia na świecie sięgają 1872 roku, kiedy znawca i miłośnik przyrody, Julius Sterling Morton, ówczesny gubernator stanu Nebraska i jednocześnie sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, zwrócił się do rodaków z prośbą, by 10 kwietnia kto może posadził drzewo Twórca tej akcji mówił wówczas: Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość.
Drzewa odgrywają znacząca rolę dla życia na Ziemi. Są nazywane zielonymi płucami Ziemi. A dlaczego? Co drzewa dają ludziom i zwierzętom? Dlaczego martwe drzewa też są cenne dla przyrody? Co wspólnego mają drzewa i borowiki? Czy drzewa leczą? Na te pytania odpowiedzi szukały dzieci z Oddziału Przedszkolnego.
Czego życzyć Drzewu w dniu jego święta? Dzieci z zerówki wiedzą, co uszczęśliwi Drzewa. Oby wszystkie życzenia dla Drzew mogły się spełnić.
Dbajmy o Drzewa!
Galeria
Spotkanie dzieci z Oddziału Przedszkolnego z panem Andrzejem Urbankiem - Światowy Dzień Jabłka
30.09.2022 01:52W czwartkowe przedpołudnie 29 września dzieci z Oodziału Przedszkolnego spotkały się z niezwykłym gościem, który z jabłkami ma wiele wspólnego. Zajmuje się bowiem ich produkcją.
Pan Andrzej Urbanek, bo właśnie o nim mowa, jest rolnikiem, który w Kroczynie prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne. Historia tego miejsca rozpopczyna się w 1847 r., kiedy pradziadek pana Andrzeja, Adolf Urbanek, założył pierwszy sad. Po latach kontynuację tego dzieła objął właśnie pan Andrzej, który w gospodarswie ma pod swoją opieką sad jabłoniowy. Zajmuje się uprawą i pielęgnacją jabłoni, z owoców których produkuje naturalny sok.
Pan Urbanek opowiedział o pracy w sadzie, zaprezentował strój roboczy i narzędziach, których codziennie używa. Pokazał również filmy, w których dzieci zobaczyły, jak wygląda zbieranie i przewóz jabłek. Było wiele ciekawostek i nowych dla dzieci informacji dotyczacych ciężkiej pracy w sadzie.
W podziękowaniu za wizytę obdarowaliśmy naszego gościa domowym dżemem jabłkowym.
Galeria