• Ignacy i Honorata Łukasiewiczowie - patronowie Skweru w Zespole Szkół w Zręcinie

• 17.10.2022 03:26
      • 13 października 2022 r. w naszej Szkole odsłonięto pamiątkową tablicę na Skwerze Ignacego i Honoraty Łukasiewiczów. Wydarzenie to, jako jedno z wielu organizowanych przez Szkołę w Roku Ignacego Łukasiewicza, wpisuje się w działania upamiętniające niezwykłe zasługi tego skromnego człowieka dla przemysłu i gospodarki Polski, jego zaangażowanie w walkę o niepodległość ojczyzny i działalność charytatywną.

Kilka dni przed tym wydarzeniem dzieci z Oddziału Przedszkolnego poznały historię powstania lampy naftowej, ciekawostki z życia patonów Skweru oraz obejrzały krótki film Historia Ignacego (Fundacja PGNiG Być jak Ignacy) ukazujący dokonania Ignacego Łukasiewicza. Obserwowały i opisywały ropę naftową pochodzącą z terenu kopalni w Bóbrce oraz porównywały jej wygląd z naftą używaną w lampach naftowych. W Wirtualnych Muzeach Małopolski dzieci oglądały aparat - alembik aptekarski przy pomocy którego udało się Ignacemu Łukasiewiczowi uzyskać naftę.

W dniu odsłonięcia tablicy dzieci wzięły udział w wystawie poświęconej Ignacemu Łukasiewiczowi i jego żonie Honoracie zorganizowanej w Szkole - obejrzały używane niegdyś w aptekach pojemniki i wagi, ucierały w moździerzu suszone zioła, podziwiały ciekawe lampy naftowe oraz koronki wykonywane techniką klockową, taką samą, jak w szkole koronkarskiej dla dziewcząt w Chorkówce prowadzonej przez Honoratę Łukasiewicz.

Udział w programie artystycznym Prometeusz z okolic Krosna, wykonanym przez uczniów klas ósmych, poświęconym działalności Ignacego Łukasiewicza zakończyło uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy na Skwerze Ignacego i Honoraty Łukasiewiczów.

To miejsce już zawsze będzie przywoływało dokonania aptekarza, polskiego Prometeusza, którego światło zmieniło bieg historii. Tutaj pamięć o Ignacym Łukasiewiczu będzie splatała się z misternie tworzonymi przez jego żonę Honratę frywolitkami, drobnymi i delikatnymi teneryfkami oraz koronkami o przepięknych wzorach.